W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024

PERFOMETRREKLAMA

Ptaki

2003.10.15. 15:39

Rybołów - kuzyn orła - jest jednym z najwspanialszych ptaków drapieżnych, jakie można obserwować w Polsce.

Ptak może ważyć nawet półtora kilograma, ma smukłą sylwetkę i długie skrzydła, których nie rozkłada w locie całkiem poziomo, jak inne orły, ale trzyma jakby lekko podkurczone. Z wierzchu cały ciemny, spód ciała i głowę ma białą. Przez jego oko przechodzi ciemny pasek, który nadaje mu charakterystyczny wygląd.

Rybołów jest ptakiem, jak sama nazwa wskazuje, specjalizującym się w łowieniu ryb. Ale nie robi tego w taki sposób, jak większość ptaków odżywiających się rybami. Rybołów chwyta ryby nogami. Polowanie rybołowa jest niezmiernie widowiskowe. Ptak szukając ryby powoli szybuje nad taflą jeziora lub rzek, albo wisi w jednym miejscu nad wodą, bardzo szybko wymachując skrzydłami. Gdy zauważy potencjalną zdobycz, rzuca się na nią z wysokości kilkudziesięciu metrów i atakując szponami, zanurza się w wodzie. Później mokry, podrywa się z powierzchni wody i leci w bezpieczne miejsce, gdzie może spokojnie rybę skonsumować.

Rybołów jest gatunkiem zagrożonym w Polsce. Obecnie gnieździ się tylko ok. 30 par rybołowów, głównie w północnej Polsce. Na Górnym Śląsku można go obserwować tylko na przelotach, szczególnie intensywnych jesienią, we wrześniu i w październiku. Wtedy przelatują przez nasz teren ptaki ze Skandynawii. Ścisła ochrona jego miejsc gniazdowania i zakaz zabijania wszystkich ptaków drapieżnych na przelotach, pozwoliły ochronić populację rybołowa i obecnie dalszy spadek jego liczebności został zahamowany.

Wprowadzane właśnie do obiegu znaczki pocztowe, są drugą po emisji z 1985 r. ("Dzikie zwierzęta chronione - wilk"), serią wydaną przez Pocztę Polską we współpracy z WWF Światowym Funduszem Na Rzecz Przyrody (World Wide Fund For Nature).

Poczta Polska uzyskała licencję na użycie godła Pandy i znaku handlowego WWF, które widnieją na naszych znaczkach (8 1986 WWF, z upoważnienia WWF, właściciela zarejestrowanego znaku handlowego).

Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody został założony w roku 1961, jako organizacja o charakterze międzynarodowym, mająca za zadanie wstrzymanie, a następnie odwrócenie procesów degradacji środowiska naturalnego naszej planety. Obok wysiłków na polu ochrony przyrody, WWF intensywnie pracuje nad budzeniem świadomości społecznej, zarówno osób prywatnych, jak i podejmujących decyzje polityczne i gospodarcze.

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będą w sprzedaży dwa rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu, opatrzone datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Jacek Brodowski
ilość znaczków:4
wartości:1,20 zł, 1,20 zł, 1,20 zł, 1,20 zł
nakłady:po 1.500.000 sztuk każdego
technika druku:rotograwiura
format znaczków:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 8 znaczków
data obiegu:31 października 2003 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij