W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

50-lecie Zespołu Pieśni I Tańca "Śląsk"

2003.10.15. 15:34

Prezentowane znaczki pocztowe są ukłonem Poczty Polskiej w stronę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia swojej działalności.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas walory filatelistyczne spodobają się także licznym sympatykom zespołu.

Twórcą i długoletnim dyrektorem artystycznym "Śląska", był profesor Stanisław Hadyna - syn śląskiego nauczyciela muzyki i miłośnika pieśni ludowych. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który powstał 1 lipca 1953 r., był realizacją jego wielkiego marzenia - Ma Mazowsze swoje Mazowsze, winien mieć Śląsk swój Śląsk. Ta ziemia kopalń, hut, fabryk, pól i gór powinna mieć swój artystyczny wyraz.

Kompozycje Stanisława Hadyny i jego muzyczne opracowania motywów ludowych wykonywane przez "Śląsk", stały się jednym z najpowszechniej znanych w świecie zjawisk polskiej kultury narodowej. Spośród ok. 250 jego pieśni, liczne zyskały statut pieśni domowych, wpisując się głęboko w świadomość każdego Polaka: "Szła dzieweczka", "Karolinka", "Helokanie", "Ondraszek", "Starzyk", "Od Siewierza", "Hej tam w dolinie".

Pierwszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" odbył się w październiku 1954 r., w Teatrze Śląskim w Katowicach. Od tamtej pory Słoneczna Republika, jak ochrzciła "Śląsk" prasa zachodniej Europy, koncertowała w czterdziestu czterech krajach na pięciu kontynentach, zdobywając wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Na przygotowanych przez Pocztę Polską znaczkach pocztowych, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" prezentuje się w strojach rozbarskich. Towarzysząca znaczkom koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, przedstawia kompleks pałacowo - parkowy w Koszęcinie koło Lublińca, gdzie mieści się siedziba "Śląska". W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu w Urzędzie Pocztowym Koszęcin, będzie stosowany datownik okolicznościowy, na którym przedstawiono znak graficzny Zespołu.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Jacek Konarzewski
ilość znaczków:2
wartości:1,20 zł, 1,20 zł
nakłady:po 1.000.000 sztuk każdego
technika druku:rotograwiura
format znaczków:31,25 x 39,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:4 - znaczkowe (2x2)
data obiegu:29 października 2003 r.

źródło: Poczta Polska

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W ilu edycjach plebiscytu na najładniejsze znaczki brałeś już udział?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij