W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024

PERFOMETRREKLAMA

Piesza Górska Poczta Specjalna śladami legendarnego karkonoskiego listonosza Roberta Fleissa

2023.04.17. 10:38

Pracownicy Regionu Sieci we Wrocławiu Poczty Polskiej S.A. planują uczcić pamięć legendarnego karkonoskiego listonosza - Roberta Fleissa, który pełnił służbę przez 37 lat na przełomie XIX i XX wieku, codziennie pokonując drogę z Urzędu Pocztowego w Miłkowie na szczyt góry Śnieżki, poprzez organizację w dniu 16 czerwca 2023 roku poczty pieszej z uwzględnieniem wejścia na Śnieżkę.

Współorganizatorem poczty specjalnej jest Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Trasa: UP Karpacz 1 - Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu - Śnieżka (1602 m n.p.m.) - UP Kowary.

Robert Fleiss

Robert Fleiss pracował w Urzędzie Pocztowym w Miłkowie jako listonosz przez 37 lat. Jako pierwszy w historii codziennie zdobywał szczyt góry Śnieżki.

150 lat temu pracownik poczty musiał pokonać dziennie prawie 19 km, na 1100 m przewyższenia pośród kamienistych i krętych podejść, które w żaden sposób nie były uporządkowane. Każdego ranka wyruszał w niebezpieczną podróż, aby znieść kilogramy popularnych wtedy pocztówek. Jego torba ważyła czasami nawet 50 kg. Góra niezmiennie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, a atrakcja w postaci wysłanej z jej szczytu kartki nadawała ton wyprawie. W 1870 roku wizerunek Śnieżki zdobił już większość widokówek. Poprzez wysłanie kartki, tysiące wędrowców oznajmiało bliskim zdobycie najwyższej góry Prus.

Robert Fleiss stał się symbolem listonosza. Obliczono, że w swojej pracy pięć razy okrążył Ziemię.

Wydawnictwa dedykowane poczcie specjalnej

Z tej okazji w dniu 8 maja 2023 roku zostanie wydana kartka okolicznościowa z Robertem Fleissem dostępna w sprzedaży stacjonarnej w UP Karpacz 1 oraz w sprzedaży stacjonarnej i wysyłkowej w UP Wrocław 1 (up-wroclaw-275120@poczta-polska.pl lub grzegorz.sliwa@poczta-polska.pl), w cenie 1,40 zł. Natomiast w Urzędzie Pocztowym Karpacz 1 w dniu 16 czerwca 2023 roku będzie stosowany datownik okolicznościowy poświęcony Pieszej Górskiej Poczcie Specjalnej.

Przygotowany został również projekt arkusika MojegoZNACZKA, który będzie można zamówić za pośrednictwem Urzędu Pocztowego Wrocław 1 (wyłącznie całe arkusiki).

W celu złożenia zamówienia należy wypełnić formularz zamówienia dostępny na stronie www.poczta-polska.pl w zakładce "MójZNACZEK - znaczek okazjonalny" lub na stronie www.filatelistyka.poczta-polska.pl w zakładce "MójZNACZEK_Informacje_Formularz zamówienia" i przesłać jego skan na adres: grzegorz.sliwa@poczta-polska.pl z dopiskiem w mailu "Zamówienie MójZNACZEK Robert Fleiss" oraz opłacić usługę zgodnie z obowiązującym cennikiem opublikowanym również na w/w stronach na konto: Poczta Polska S.A. Bank Pocztowy S.A. nr 44 1320 0019 0099 0271 2000 0013. Jako tytuł wpłaty należy wpisać "MójZNACZEK Robert Fleiss Zamówienie złożone w UP Wrocław 1".

Na ilustracjach przedstawiono projekt arkusika MojegoZNACZKA oraz symulację opracowania kartki okolicznościowej przeniesionej pocztą specjalną.

Joanna Rupnicka - Poczta Polska S.A. Region Sieci we Wrocławiu

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij