W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

75 lat pierwszego polskiego urzędu pocztowego w Malborku

2020.05.05. 19:30

16 i 17 maja 1945 roku naczelnik Czesław Łoboda w prowadzonej osobiście "Kronice OUP Malbork 1" zamieścił wpis :

16.5. 45. inspekcjonował nas nasz Dyrektor Okręgu P. i T. z Olsztyna, Obywatel Kotowski, przywożąc ze sobą 4 pracowników: pocztowca urzędnika Bieńkowskiego, technika Sadowskiego i 2 monterów: Piotrowskiego i Rostkowskiego. Obywatel Dyrektor wręczył nam po 500 zł, jako zaliczkę na pobory. Była to pierwsza pomoc w tych ciężkich dla nas czasach.

W dniu 17.5.1945 został otwarty Urząd Pocztowy - Malbork 1. -

Dyrektor odjeżdżając przyrzekł nam pomoc aprowizacyjną, gdyż w Malborku poza chlebem nic nie otrzymywaliśmy, - nie było żadnych przydziałów i kto nie miał własnych zapasów - głodował, tak było i z nami, którzy pierwsi tu przyjechaliśmy.

Przypomnę, że oficjalnie Malbork został zdobyty przez żołnierzy Armii Czerwonej w dniu 17 marca 1945 roku. Był to zatem, oprócz powołanego starostwa, pierwszy działający polski urząd w mieście.

Malborscy filateliści dla uczczenia tego jubileuszu doprowadzili wraz z miejscowymi pocztowcami do wydania znaczka SZOP według projektu Jerzego Zimnickiego. Na marginesach arkusika umieszczono blendy o tematyce pocztowej, płytkie wnęki w ścianie o wykroju okna, umieszczone w budynku malborskiej poczty, którego historia sięga 1893 roku.

W dniu 18 maja 2020 roku będzie stosowany w UP Malbork1 datownik okolicznościowy prezentowany na portalu kzp.pl, upamiętniający 75 rocznicę uruchomienia tego urzędu, pierwszego polskiego urzędu pocztowego na Ziemi Malborskiej. Projektantem datownika jest także J. Zimnicki, a rysunek datownika powstał z uwzględnieniem motywów wyszytych na historycznym sztandarze malborskich pocztowców z roku 1965.

Jerzy Zimnicki

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Nowe znaczki kupujesz:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij