W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Madonny Ziemi Gliwickiej - Matka Boża Toszecka

2018.04.20. 07:21

Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kolejną kartkę pocztową z serii "Madonny Ziemi Gliwickiej". Prezentuje ona wizerunek Matki Bożej Toszeckiej z kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku.

Obraz Matki Boskiej Toszeckiej bo tak jest zwany umieszczony jest w XVII-wiecznym ołtarzu w bocznej nawie kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku. Historia wizerunku jest niezwykła. Znawcy uważają, że jest on wzorowany na obrazie Łukasza Cranacha Starszego, uznanego malarza niemieckiego z okresu reformacji. Oryginał, pierwotnie przeznaczony dla kościoła w Dreźnie, powstał po 1537 r., dziś znajduje się w katedrze św. Jakuba w Innsbrucku. Obraz ten od początku zasłynął cudami, jednak dopiero po niemal stu latach rozwinął się jego niezwykły kult. W 1622 roku dziekan katedry w Passau, ks. Marquard Freiherr von Schwendi, urzeczony tym dziełem, polecił sporządzić jego kopię. Sława obrazu bardzo szybko rozeszła się po Europie, przyćmiewając blask dzieła pierwotnego. Do Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, nazywanej Matką Boską Passawską lub po prostu Maria Hilf, pielgrzymowali licznie wierni z nadzieją na orędownictwo i pomoc. Niewątpliwie gorliwym czcicielem tego obrazu był biskup Passau Leopold Wilhelm Habsburg, bo kiedy został biskupem diecezji wrocławskiej, naśladownictwo płótna Cranacha zostało spopularyzowane w wielu kościołach na Śląsku, w Czechach, Austrii czy Niemczech. Co ciekawsze, wszystkie kopie natychmiast zostały otoczone kultem jako słynące nadzwyczajnymi łaskami i do dziś czczone są tam w wielu miejscowościach. Przypuszczalnie wizerunek zwany Matką Boską Toszecką trafił właśnie do kościoła w Toszku w tym okresie, stając się przez wieki obiektem pobożnych pielgrzymek.

Oprócz kartki pocztowej zostanie wydany również znaczek personalizowany z wizerunkiem Matki Bożej. Znaczek będzie kasowany datownikiem dziennym UP Toszek z datą bieżącego miesiąca.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl

Władysław Gębczyk

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Ile znaczków kupiłeś w tym roku?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij