W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024

PERFOMETRREKLAMA

Stolice Państw Unii Europejskiej

2009.10.06. 16:38, ostatnia aktualizacja 2009.11.26. 10:12

W piątej części serii "Stolice państw Unii Europejskiej" Poczta Polska prezentuje znaczki z symbolami kolejnych miast: Bratysławy, Brukseli, Helsinek, Nikozji i Warszawy. Emisji towarzyszy pięć kopert FDC oraz jeden datownik okolicznościowy, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Bratysława - Zamek

Bratysława, znana niegdyś m.in. jako Preszburg, Pozsóny, Posonium, to dawne miasto węgierskie, położone nad Dunajem. Stolicą Słowacji została w 1918 r. po rozpadzie Austro-Węgier. Jednak dopiero w 1993 r., po ciężkich latach wojny i komunizmu, nastąpiły przemiany ustrojowe, które przywróciły miastu status stolicy niepodległej Słowacji.

Już od IX w. na Wzgórzu Zamkowym budowano obiekty warowne (miasto wielokrotnie przeżywało najazdy, m.in. Tatarów). Budowę Zamku rozpoczęto w XII w. Ostateczną formę uzyskał w XVIII w., za rządów Marii Teresy, kiedy nadano mu cechy baroku. Po zniszczeniach wywołanych pożarem w 1811 r. Zamek odbudowano dopiero w latach pięćdziesiątych XX w. Obecnie znajduje się w nim m.in. Muzeum Historyczne.

Bruksela - Grand Place

Bruksela jest nie tylko stolicą Królestwa Belgii, ale także Unii Europejskiej oraz siedzibą ważnych instytucji międzynarodowych, znajduje się tu m.in. kwatera główna NATO. Założona w X w. osada stała się w średniowieczu najważniejszym miastem księstwa Brabancji, centrum handlu i rzemiosła. Jej obecni mieszkańcy należą do dwóch grup językowych: flamandzko- i francuskojęzycznej. W przeciwieństwie do podzielonego na Flandrię i Walonię kraju, w stolicy panuje równouprawnienie języków.

Zespół architektoniczny Grand Place (Wielki Plac) to historyczne, geograficzne i handlowe centrum miasta. Znajduje się tu gotycki ratusz (Hôtel de Ville), Dom Królewski (pałac z XVI w., obecnie Muzeum Miejskie) oraz zabytkowe kamienice z XVI-XVIII w. Mówi się, że Grand Place może tylko konkurować z placem św. Marka w Wenecji o miano najpiękniejszego w Europie.

Helsinki - Muzeum Narodowe

Helsinki zostały założone w 1550 r. jako ośrodek handlowy. Było to wówczas miasto szwedzkie, leżące u ujścia rzeki Vantaa. W 1640 r. nadano mu obecną lokalizację, przenosząc miasto nad Zatokę Fińską. Helsinki były często niszczone przez najazdy rosyjskie i klęski żywiołowe. Po pożarze w 1808 r. zostały przebudowane na wzór Petersburga. Stolicą niepodległej Finlandii zostały w 1917 r. Malowniczo położone miasto słynie z idealnego zespolenia architektury z krajobrazem. Wśród wielu zabytków, głównie dziewiętnastowiecznych, znane są m.in. katedra św. Mikołaja, ratusz i pałac prezydencki. Pokazany na znaczku budynek Muzeum Narodowego z 1910 r. wieńczy smukła wieża, nadająca mu charakter katedry.

Nikozja - Brama Famagusta

Cypr, choć należy do UE, terytorialnie jest częścią Azji. Jego stolica - Nikozja (gr. Lefkosia) została podzielona w 1974 r. na północną strefę turecką i południową - grecką. Podział ilustruje konflikt trwający od wieków. W starożytności zwana Ledrą, potem Leukosią, od IV w. była siedzibą biskupa, a w XII w. została stolicą wyspy. Była nią do 1489 r., kiedy to podbili ją Wenecjanie. Od 1570 r. rządzili wyspą Turcy osmańscy. W 1878 r. Nikozja została stolicą kolonii brytyjskiej Cypru, a w 1960 r. stolicą Republiki Cypryjskiej. Ślady przechodzenia miasta z rąk do rąk widać w zabytkach miasta.

Brama Famagusta z II połowy XVI w. jest jedną z trzech bram w weneckich obwarowaniach okalających miasto (mur ma długość 4,5 km). Giulio Savorgano zaprojektował ją na wzór podobnej bramy weneckiej w Iraklionie na Krecie. Wnętrza bramy wykorzystywane są obecnie do organizacji koncertów i wystaw.

Warszawa - Plac Zamkowy

Choć Warszawa została założona w XIII w., to jej znaczenie zdecydowanie wzrosło, gdy została stolicą Polski w 1596 r. wraz z przeniesieniem się dworu królewskiego z Krakowa. Król Zygmunt III Waza osiadł w przebudowanym na rezydencję królewską zamku w 1611 r. Czasy rządów Zygmunta III Wazy oraz jego syna, Władysława IV, to dla Warszawy złoty wiek - okres bujnego rozwoju i rozbudowy.

Przedstawiony na znaczku Plac Zamkowy otwiera wejście na Stare Miasto. Kolumna z wizerunkiem króla Zygmunta III powstała w latach 1643-1644 z inicjatywy Władysława IV. Zniszczony podczas II wojny światowej Zamek Królewski został odbudowany dopiero w latach 70. XX w. Wraz ze Starym Miastem znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Magdalena Błażków
ilość znaczków:5
wartość:1,55 zł, 1,55 zł, 3 zł, 3 zł, 3,75zł
nakład:po 500.000 sztuk każdego
technika druku:offset
format znaczków:39,5 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 szt. znaczków
data obiegu:6 października 2009 roku

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij