W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Światowy Dzień Poczty

2009.10.06. 16:40, ostatnia aktualizacja 2009.11.26. 10:15

Słowo "poczta" wywodzi się z terminu, jakim określano system łączności w imperium rzymskim.

Co to znaczy "poczta"

Polegał on na tym, że na drogach publicznych utrzymywano stacje wymiany koni, służących posłańcom przewożącym wiadomości. Po łacinie nazywano te stacje "mansio (lub "mutatio") posita in...", czyli "stacja ("zaprzęg") położona w...". Z czasem nazwa ta uległa skróceniu, zostało samo słowo "posta" jako określenie instytucji przesyłającej wiadomości. W języku polskim początkowo brzmiało ono "poszta", aż w XVIII w. powstała forma "poczta".

Choć nazwa wywodzi się z czasów rzymskich, to początki zorganizowanej "poczty" sięgają okresu panowania perskiego władcy Cyrusa II Starszego (VI w. p.n.e.). Przez stulecia poczta służyła przede wszystkim państwu. Organizowana była przez panujących, a od czasów średniowiecza także przez klasztory, uniwersytety, ośrodki handlowe i kupców. Poczta, jaką znamy dziś, dostępna dla wszystkich obywateli, rozwinęła się na wielką skalę w XVIII i XIX wieku. Od epoki pieszych gońców i wozów poczta przeszła ewolucję, wspieraną do dziś przez postęp technologiczny.

Poczta to jednak nie tylko firma przekazująca przesyłki, ale też instytucja, na której ciąży duża odpowiedzialność i której pracownicy pełnią służbę społeczną. Dlatego angażuje się w pożyteczne i wartościowe etycznie przedsięwzięcia.

Konkurs na list

Począwszy od 1972 roku, corocznie UPU* ogłasza konkurs na list na zadany temat. Jest to akcja skierowana do młodzieży z całego świata, organizowana przy współpracy z UNESCO. Za pośrednictwem administracji pocztowych poszczególnych krajów odbywa się selekcja nadesłanych listów. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ich wręczenie odbywa się 9 października, w Światowym Dniu Poczty. Tematyka konkursów często dotyczy po prostu samej poczty i czynności pisania listów (np. "Co by było, gdyby poczta nie istniała?", "Przyjemność pisania listu", "List do mojej ulubionej postaci z bajki"). Drugi nurt to tematy społecznie zaangażowane, zmuszające młodzież do zgłębiania trudnych problemów współczesnego świata, takich jak ubóstwo, nietolerancja, wojny, ginąca przyroda lub, jak w zeszłym roku, wpływ warunków pracy na życie. Temat na rok 2010 dotyczy problemu AIDS, zapobiegania chorobie i informacji o niej.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

W bieżącym roku na znaczku i kopercie FDC wydanych przez Pocztę Polską z okazji Święta Poczty przedstawione są unoszące się na tle nieba listy-latawce w barwach narodowych różnych krajów. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

*UPU - Światowy Związek Pocztowy (Union Postale Universelle, Universal Postal Union)

założony 9 października 1874 roku. Polska jest krajem członkowskim UPU od 1919 roku.

Warto pamiętać, że w dniach od 9 do 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Bożydar Grozdew
autor rytu:Przemysław Krajewski
ilość znaczków:1
wartość:3 zł
nakład:900.000 sztuk
technika druku:staloryt i rotograwiura
format znaczka:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 szt. znaczków
data obiegu:9 października 2009 roku

Dodatkowo w nakładzie 30.000 sztuk wydany zostanie czarnodruk z oryginalnej formy drukarskiej.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij