W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

poprzednia emisjanastępna emisjakarty z 1950 roku

1950.11.06. Wydanie prowizoryczne "groszy"

Na podstawie ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zmianie systemu pieniężnego (Dz. U. 1950 nr 50 poz. 459), w dniu 30 października 1950 r. dokonano wymiany obowiązującej w Polsce waluty. Stare złote traciły ważność 8 listopada 1950 r. Wymiana, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 października 1950 r. w sprawie określenia stosunku przeliczenia niektórych zobowiązań (Dz.U. 1950 nr 50 poz. 461), odbywała się w stosunku 100 starych złotych na 3 nowe złote w odniesieniu do cen i płac pracowniczych, oraz 100 starych złotych na 1 nowy złoty w odniesieniu do gotówki.

W przypadku znaków opłaty na kartach pocztowych od 6 listopada 1950 r. przepisy wymagały posługiwania się znakami z nominałami w nowych złotych. Z uwagi na ukrywanie wejścia w życie reformy praktycznie do momentu ogłoszenia ustawy, nowych kart pocztowych nie przygotowano na czas, stąd zdecydowano, że na zalegających zapasach kart wydanych przed reformą walutową umieszczone zostaną nadruki o treści "gr", "groszy" lub "grosze", przy założeniu że umieszczone na znaczkach oznaczenie cyfrowe w starych złotych staje się oznaczeniem cyfrowym w nowej walucie, tj. w groszach.

Nadruki wykonywane były ręcznie stempelkami w okresie do 15 kwietnia 1951 roku. Karty pocztowe z nadrukami pozostały w obiegu do dnia 29 kwietnia 1952 r.

Nadruki, z uwagi na ich wykonywanie stemplami ręcznymi, wykazują dużą zmienność, wynikającą przede wszystkim ze zużycia stempli w miarę ich eksploatacji, różnego stopnia nasycenia tuszem oraz różnej siły i kierunku przyłożenia stempla do papieru. Zdarzają się nawet przypadki częściowych ubytków rysunku stempla. Podstawową barwą nadruków była barwa czarna lub fioletowa, ale spotyka się również odbitki w kolorze lila-czerwonym, czerwonym, niebieskim i zielonym.

Przedrukowano następujące karty pocztowe: Cp 109I, Cp 109II, Cp 110, Cp 111A, Cp 114, Cp 116, Cp 117, Cp 119I, Cp 119II, Cp 120, Cp 121I, Cp 122 i Cp 124.

Zobacz również:

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij