W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

poprzednia emisjanastępna emisjakarty z 1950 roku

1950.11.06. Wydanie prowizoryczne "groszy"

Na podstawie ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zmianie systemu pieniężnego (Dz. U. 1950 nr 50 poz. 459), w dniu 30 października 1950 r. dokonano wymiany obowiązującej w Polsce waluty. Stare złote traciły ważność 8 listopada 1950 r. Wymiana, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 października 1950 r. w sprawie określenia stosunku przeliczenia niektórych zobowiązań (Dz.U. 1950 nr 50 poz. 461), odbywała się w stosunku 100 starych złotych na 3 nowe złote w odniesieniu do cen i płac pracowniczych, oraz 100 starych złotych na 1 nowy złoty w odniesieniu do gotówki.

W przypadku znaków opłaty na kartach pocztowych od 6 listopada 1950 r. przepisy wymagały posługiwania się znakami z nominałami w nowych złotych. Z uwagi na ukrywanie wejścia w życie reformy praktycznie do momentu ogłoszenia ustawy, nowych kart pocztowych nie przygotowano na czas, stąd zdecydowano, że na zalegających zapasach kart wydanych przed reformą walutową umieszczone zostaną nadruki o treści "gr", "groszy" lub "grosze", przy założeniu że umieszczone na znaczkach oznaczenie cyfrowe w starych złotych staje się oznaczeniem cyfrowym w nowej walucie, tj. w groszach.

Nadruki wykonywane były ręcznie stempelkami w okresie do 15 kwietnia 1951 roku. Karty pocztowe z nadrukami pozostały w obiegu do dnia 29 kwietnia 1952 r.

Nadruki, z uwagi na ich wykonywanie stemplami ręcznymi, wykazują dużą zmienność, wynikającą przede wszystkim ze zużycia stempli w miarę ich eksploatacji, różnego stopnia nasycenia tuszem oraz różnej siły i kierunku przyłożenia stempla do papieru. Zdarzają się nawet przypadki częściowych ubytków rysunku stempla. Podstawową barwą nadruków była barwa czarna lub fioletowa, ale spotyka się również odbitki w kolorze lila-czerwonym, czerwonym, niebieskim i zielonym.

Przedrukowano następujące karty pocztowe: Cp 109I, Cp 109II, Cp 110, Cp 111A, Cp 114, Cp 116, Cp 117, Cp 119I, Cp 119II, Cp 120, Cp 121I, Cp 122 i Cp 124.

Zobacz również:

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij