W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024

PERFOMETRREKLAMA

Lesław Schmutz (1934 - 2024) - wspomnienie

2024.01.28. 11:48

Miałem zaszczyt i przyjemność poznać p. Lesława w klubie filatelistów na I piętrze przy ul. Wiślnej 8 w Krakowie w 1974 roku.

Zawsze był dużym autorytetem w zakresie wiedzy filatelistycznej, którą chętnie dzielił się z innymi. Pamiętam prowadzone przez Niego spotkania szkoleniowe w tym klubie. Muszę przyznać, że moja przygoda z profesjonalną filatelistyką to zasługa p. Leszka. W późniejszych latach uczestniczyłem w pracach Komisji Naukowo-Badawczej Okręgu Małopolskiego, gdzie p. Leszek dzielił się z nami swą wiedzą. Udało mi się też zorganizować spotkania szkoleniowe w Rzeszowie w naszym Domu Filatelisty, na które p. Leszek chętnie przyjeżdżał i opowiadał o filatelistyce. Rozmawiałem z nim telefonicznie jeszcze w październiku 2023 - później nie odbierał telefonu. Niestety, to wszystko stało się już przeszłością w dniu 24 stycznie 2024 r.

Lesław Schmutz urodził się 1 sierpnia 1934 roku w Kamionce Strumiłowej w przedwojennym województwie tarnopolskim - dziś to Kamionka Bużańska (Кам'янка-Бузька) na Ukrainie. W latach II wojny światowej przeżył zsyłkę na "nieludzką ziemię". Kiedyś opowiadał mi jak łowił ryby w jeziorze Bajkał. Po wojnie mieszkał z matką w Rzeszowie, gdzie jako uczeń zaczął interesować się znaczkami. Kupował je w okienku pocztowym, gdzie jego zainteresowania zauważył urzędnik pocztowy i pomagał mu w tym zbieraniu. Później miał też kontakty z kupcami filatelistycznymi, m.in. w Przemyślu.

W Rzeszowie w 1951 r. wstąpił do Polskiego Związku Filatelistów i działał w Kole nr 1. W 1953 roku zamieszkał w Krakowie, gdzie przez pewien czas prowadził sklep filatelistyczny. Miał dobry kontakt ze Stanisławem Miksteinem, który wprowadził go w profesjonalną filatelistykę. W 1955 roku rozpoczął przygodę z wystawiennictwem i na VI OWF w Poznaniu wystawił swój pierwszy eksponat "Polska 1944-1954". Od 1959 roku podjął działalność ekspercką - początkowo w zakresie znaków pocztowych poczt wojskowych, obozowych i getta łódzkiego w latach II wojny światowej. Dzięki kontaktom z wybitnymi filatelistami tamtych lat budował swoje zbiory i pogłębiał wiedzę. W 1971 r. uzyskał uprawnienia eksperta w zakresie wszystkich polskich znaków pocztowych. Tę działalność traktował zawodowo - prowadził zarejestrowaną działalność gospodarczą ze wszystkimi tego konsekwencjami.

W krótkiej notatce trudno opowiedzieć w pełni o działalności Lesława Schmutza na rzecz polskiej filatelistyki. Był aktywnym członkiem Kolegium Ekspertów PZF. W 1989 r. uzyskał kwalifikacje sędziego filatelistycznego I klasy. W 1993 r. został członkiem Polskiej Akademii Filatelistyki (w dniu jej utworzenia) a w 2004 r. dostąpił zaszczytu członkostwa w Europejskiej Akademii Filatelistyki. Zawsze dzielił się swą wiedzą - był autorem i współautorem ponad 150. artykułów badawczych publikowanych w Filateliście, ŁBF, HBBF, Filateliście Małopolskim, Przeglądzie Filatelistycznym, itp. Na XIX Walnym Zjeździe Delegatów PZF w Lublinie w 2006 r. otrzymał godność Członka Honorowego PZF. Nigdy nie założył rodziny i całe swe życie poświęcił filatelistyce.

Cóż, czas jest nieubłagany i nigdy nie wiadomo ile komu jest pisane. Niemniej jednak informacja o śmierci Lesława Schmutza zaskoczyła chyba wszystkich polskich filatelistów, zwłaszcza tych którzy znali go bezpośrednio. Cześć jego pamięci.


Lesław Schmutz podczas palmaresu XIX OWF Katowice 2003

Janusz Bator

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij