W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

385-lecie lokacji Rawicza i 270. rocznica podpisania umowy na odbudowę ratusza

2023.03.08. 17:36

Na wniosek Adama Olbrachta z Przymy Przyjemskiego, podczas sejmu walnego dnia 24 marca roku 1638, król Władysław IV podpisał edykt lokacyjny, w którym nadał nazwę miastu Rawicz i prawo miejskie magdeburskie oraz określił herb.

Edykt królewski, ratyfikowany przez wszystkich senatorów sejmu walnego, został spisany na pergaminie w języku łacińskim i szyty sznurem jedwabnym, którego końce przechodzą przez wielką pieczęć królewską w żelaznej kapsułce. Część wstępna dokumentu napisana jest literami złotymi.

Datę 24 marca 1638 r. uznaje się za dzień narodzin miasta Rawicza.

Od niemal początku miasta w centralnym punkcie grodu istniał ratusz. Już pod koniec 1639 r. był w Rawiczu ratusz, stanowiący siedzibę władz miasta. Budynek wykonany był z drewna, nie jest jednak znany jego ówczesny kształt. Prawdopodobnie ten pierwotny rawicki ratusz został zniszczony podczas najazdu Szwedów w 1656 r. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVII wieku właściciele Rawicza postanowili wybudować nowy ratusz, który miał być jego reprezentacyjną budowlą. Także ten budynek ratusza spłonął podczas wielkiego pożaru miasta Rawicza, spowodowanego przez wojska rosyjskie, w r. 1707. W kronikach miejskich odnotowano jego ponowne zniszczenie w 1719 r., podczas napadu na Rawicz przez wojska austriackie.

Po latach wojennych zawieruch i innych klęsk, z inicjatywą odbudowy spalonego ratusza wystąpiła dziedziczka, Katarzyna comtesse de Sapieha. Ona to kazała przywołać "sławnego architekta" z Trzebnicy Leopolda Ostritza i pod jej auspicjami została zawarta "uczciwa i nieodwołalna umowa" dnia 24 marca 1753 r. na "postawienie z gruntu nowego ratusza ściśle według doręczonego przez architekta planu i zarysu".

Koincydencja pomiędzy datą nadania przez króla Polski Władysława IV aktu lokacyjnego Rawicza Adamowi Olbrachtowi z Przymy Przyjemskiemu - 24 marca 1638 r. i datą podpisania umowy na odbudowę ratusza przez Katarzynę Agnieszkę Sapiehę i architekta Leopolda Ostritza - 24 marca 1753 r., zapewne była nieprzypadkowa.

Zbieżność dat została pokazana na okolicznościowych wydawnictwach pocztowych.

Na poniższych ilustracjach prezentujemy wizualizację arkusza oraz kartki pocztowej "385-lecie lokacji Rawicza". Kartka pocztowa może być opieczętowana okolicznościowym datownikiem "385-lecie lokacji Rawicza i 270-lecie budowy ratusza {24-03-2023}".

Na kartce okolicznościowej zreprodukowany jest akt lokacyjny wydany przez Władysława IV, króla polskiego, 24 marca 1638 r. Dokument został zaprezentowany na stronie 6 wydawnictwa "Rawickie archiwalia", Rawicz 2013. Wydanie II uzupełnione.

Nakładem prywatnym wydane będą trzy wzory znaczków emisji "MójZNACZEK":

1. z portretem Adama Olbrachta z Przymy Przyjemskiego, który znajduje się w ratuszu, został zaprezentowany na stronie 57 wydawnictwa "Rawickie archiwalia", Rawicz 2013. Wydanie II uzupełnione;

2. ze szkicem budynku ratusza w Rawiczu, będącego projektem remontu elewacji Ratusza autorstwa PUB Mirosław Stachowski, z czerwca 2014 r.;

3. z portretem Katarzyny Agnieszki Sapiehy, który znajduje się w ratuszu, został zaprezentowany na stronie 61 wydawnictwa "Rawickie archiwalia", Rawicz 2013. Wydanie II uzupełnione.

Zamówienia można składać w placówce pocztowej UP Rawicz 1, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 63-900 Rawicz.







Tadeusz Pawłowski

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij