W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Oby Nowy 2022 Rok był lepszy

2021.12.30. 20:32

Rok 2021 właśnie się kończy. I raczej nie będziemy ani go mile wspominać, ani za nim tęsknić.

Pandemia

Pod koniec 2019 roku słyszeliśmy w wiadomościach, że gdzieś tam, daleko w Chinach, pojawił się dziwny wirus powodujący zapalenie płuc. Nikt wtedy, a nawet jeszcze na początku kolejnego roku nie spodziewał się, że jest to zapowiedź kompletnego wywrócenia do góry nogami znanego nam porządku świata. Rok temu mieliśmy nadzieję, że pandemia po pierwsze będzie zamierać, po drugie pojawiające się szczepionki zduszą ją do końca. Niestety - zamieszanie trwa nadal i tak naprawdę można tylko zgadywać kiedy i jak to się skończy. Najtragiczniejsze oblicze pandemii odzwierciedla się w podawanych codziennie statystykach. Pod koniec roku na chorobę wywołaną przez wirusa lub w związku z nim umiera w Polsce codziennie ponad pół tysiąca osób, a łączna liczba ofiar pandemii zbliża się do stu tysięcy.

Nic więc dziwnego, że wirus COVID-19 i choroba SARS-COV-2 znalazły swoje filatelistyczne odzwierciedlenie. W Polsce pojawił się znaczek promujący akcję szczepień, kilka regionów wydało tematyczne kartki pocztowe, było też stosowanych kilka datowników okolicznościowych, głównie nawołujących do szczepienia się. Wirus miał też inny wpływ na wydawanie znaczków. Zarówno w 2020, jak i w 2021 roku zaplanowanych było sporo emisji związanych z odbywającymi się uroczystościami, czy obchodami rocznic. Wiele z nich z powodu pandemii odwołano, a w ślad za tym z planu emisji znaczków usuwano dotyczące ich tematy. Część z nich (jak np. beatyfikacja kard. Wyszyńskiego) musiało zmienić termin. O tym, jak duży był to wpływ, niech świadczy fakt przesunięcia letniej olimpiady, datowanej 2020, na rok 2021 i takiego samego przesunięcia wydania olimpijskiego znaczka.

Marzanna Dąbrowska

Rok 2021 był rokiem, w którym odeszło od nas kilka osób związanych z pocztą i filatelistyką. Pod koniec roku zasmuciła nas wiadomość o śmierci Pani Marzanny Dąbrowskiej. Miałem okazję poznać ją osobiście. Była niezwykle sympatyczną osobą, wrażliwą artystką, a jednocześnie profesjonalistką. Jej prace znajdowały uznanie nie tylko wśród filatelistów, była wymieniana jako jedna z najlepszych projektantek znaczków, a w plebiscytach na najładniejsze emisje niejednokrotnie zdobywała pierwsze miejsce.

Wymienialiśmy sporo maili na temat kolejnych zaprojektowanych przez nią wydań, wspólnie narzekaliśmy na to, co się nie udaje, chwaliliśmy to, co wychodzi dobrze. Ostatni omówiony przez nas znaczek to blok poświęcony 100. rocznicy urodzin Czesława Słani. Na temat polsko-chorwackiej soli już nie zdążyliśmy podyskutować...

Polskie znaczki 2021

Jeśli chodzi o politykę wydawniczą, Poczta Polska kontynuowała zapoczątkowane kilka lat temu trendy - znaczków wydano dużo, bo aż 67, z czego większość stanowiły emisje jednoznaczkowe. Większość znaczków wydano w ozdobnych blokach lub arkusikach liczących do 12 znaczków. Serii wydano tylko kilka, a najliczniejsza z nich to 6 znaczków (Owady pożyteczne). W tym roku Poczta wydała wszystkie przewidziane w planie emisyjnym znaczki obiegowe, w łącznej liczbie 12. W sprzedaży pojawiły się też foldery z nieząbkowanymi wersjami znaczków (Nowoczesny tabor kolejowy, Owady pożyteczne, Skarby Ziemi) lub z innymi wersjami walorów, takimi jak nowodruki 100. rocznica urodzin Stanisława Lema, czy zagraniczne wydania emisji wspólnych: Skarby Ziemi (Chorwacja) i 100. rocznica urodzin Czesława Słani (Szwecja). W tym ostatnim folderze znalazła się również odbitka formy stalorytniczej bloku w zmienionej barwie. Na specjalne wydania mogli liczyć również członkowie Polskiego Związku Filatelistów - z okazji XXII Walnego Zjazdu Delegatów PZF wydano znaczek w wersji ząbkowanej i nieząbkowanej, kontynuowano też wydawanie nowodruków, których cały nakład był przekazywany dla Członków PZF (100-lecie Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Polskie transatlantyki, Armia Andresa - Szlak Nadziei).

W 2021 roku nastąpiła też duża zmiana, jeśli chodzi o zakres stosowania znaczków pocztowych - od 1 maja (początkowo planowano od 1 lutego) znaczków nie można już używać do opłacania listów poleconych. Przesyłki tego typu opłaca się aktualnie podczas nadawania w okienku, podobnie jak np. paczki czy przesyłki Pocztex. Zamiast naklejania znaczków, wartość opłaty pocztowej jest wpisywana w odpowiednim polu na nalepce polecenia "R". Zmiana ta dotyczy zarówno przesyłek krajowych, jak i zagranicznych. Jedyną możliwością wcześniejszego opłacenia przesyłek poleconych jest w tej chwili zakup znaczków "envelo".

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Pod koniec 2020 roku pojawiła się informacja o planowanym przeniesieniu zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji do Muzeum Historycznego w Lubinie. Plany te spotkały się z szeroką falą protestów - filatelistów, pracowników samego muzeum, części pocztowców, w sprawę zaangażowali się również parlamentarzyści. Argumentowano, że muzeum w Lubinie nie będzie w stanie zapewnić odpowiednio dużych pomieszczeń i odpowiedniej infrastruktury, a same przenosiny mogą stanowić poważne zagrożenie dla integralności zbiorów. Ostatecznie protesty odniosły skutek i MPiT pozostaje we Wrocławiu.

Katalog Fischer 2022

W IV kwartale 2021 roku ukazało się nowe wydanie katalogu Fischer - 2022. Tym razem wydano dwa tomy. Jest to pierwsza edycja pełnego, dwutomowego katalogu, wydana po śmierci Andrzeja Fischera. Katalog już dawno wyszedł poza ramy katalogu popularnego, stopień szczegółowości opisów walorów jest coraz większy. Skutkiem tego rośnie on "jak na drożdżach" - tom pierwszy ma już 592 strony, a drugi 756. Negatywnym tego aspektem jest cena - zakup kompletu obu tomów to wydatek blisko 400 zł.

Nowy rok - nowa taryfa pocztowa

2022 rok powita nas podwyżkami opłat pocztowych. Zmiany nie są na szczęście zbyt dotkliwe - podstawowe listy ekonomiczne drożeją z 3,30zł na 3,60zł, a priorytetowe z 4,10zł na 4,50zł - i dotyczą tylko przesyłek krajowych, opłaty za listy zagraniczne pozostają na dotychczasowym poziomie.

Zmiany na KZP

Od momentu powstania KZP w 2001 roku, a nawet od ostatnich zmian w wyglądzie strony, jakie wprowadziłem w 2016 roku, monitory ekranowe stają się coraz większe i pracują w coraz to większych rozdzielczościach. Dlatego w nowej wersji serwisu, którą mogą Państwo oglądać od kilku minut, wprowadzone zostały następujące zmiany:

Nie zmieniają się odsyłacze - wszystkie podstrony są dostępne pod tymi samymi adresami.

Na 2022 rok...

Na zakończenie tego podsumowania proszę przyjąć najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia na 2022 rok. Oby był lepszy niż mijający 2021, obyśmy wrócili do normalności.

Wszystkiego dobrego!

Marek Jedziniak

P.S. Jeśli chcecie, możecie Państwo już teraz wesprzeć 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - od początku grudnia działa wirtualna skarbonka, do której można się dorzucić za pomocą płatności online - klikając mały banner w prawym górnym rogu ekranu.



Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij