W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Wesprzyj 30. Finał WOŚP dorzucając się do wirtualnej eSkarbonki KZP
Biuletyn Filatelistyczny Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021

Zn
2022
Cp
2022
Do
2022
PERFOMETRREKLAMA

Madonny Gliwickie - Matka Boża Kozielska (Zwycięska)

2021.07.27. 07:02

Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kolejną kartkę pocztową z serii "Madonny Gliwickie". Prezentuje ona Matkę Bożą Kozielską (Zwycięską) z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Odlana z brązu tablica przedstawiająca wizerunek Matki Bożej Kozielskiej Zwycięskiej wg dłuta Tadeusza Zielińskiego znajduje się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Pierwsze szkice obrazu wykonał Mikołaj Arciszewski, rysownik i dziennikarz, natomiast namalowania obrazu podjął się porucznik Michał Siemiradzki, artysta malarz, bratanek znakomitego malarza Henryka Siemiradzkiego. Za materiał posłużyła deska z drzewa lipowego, która podobno pochodziła z rozebranego ikonostasu. Przygotowano ją w obozowej stolarni, którą prowadził gen. Wacław Przeździecki. Por. Mieczysław Gulin wykonał w drzewie z gruszki kozielskiej oryginalne korony dla Madonny i Dzieciątka na obrazie. I w ten sposób powstał pierwszy malowany obraz Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej. Przywieziony do Kozielska Tadeusz Zieliński, młody artysta rzeźbiarz, wykonał w drzewie płaskorzeźbę obrazu Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej. W dolnym rogu obrazu, prawem autora-rzeźbiarza, została umieszczona deseczka, na której po jednej stronie wyrzezał swoje imię i nazwisko oraz datę 3.5.1941, a po drugiej stronie słowa Adama Mickiewicza: "Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzno łono". W wielkiej tajemnicy, w obecności jedynie Bireckiego i pułk. Adama Kosiby, poświęcenia obu obrazów dokonał ks. Nikodem Dubrawka w Wielką Sobotę 1941 roku, który mieszkał w Kozielsku w baraku nr 2. Kiedy przerzucano jeńców do obozu w Griazowcu to wraz z nimi powędrował obraz Zielińskiego. To tu w Griazowcu udało się pokryć płaskorzeźbę polichromią przez użycie farb przeznaczonych na hasła i slogany komunistyczne. W niedzielę 24 sierpnia 1941 roku w Griazowcu została odprawiona przed obrazem Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej pierwsza publiczna Msza św. przez Ks. Franciszka Tyczkowskiego w obecności gen. Władysława Andersa i oficerów sowieckich. Od tego momentu obraz staje się przedmiotem kultu publicznego. Wezwany do sztabu tworzącego się Wojska Polskiego płk. Kosiba przewiózł obraz do Buzułuku i tam oddał go pod opiekę Szefa Duszpasterstwa Polskich Sił Zbrojnych w Sowietach ks. Włodzimierza Cieńskiego. Po opuszczeniu Rosji przez Wojsko Polskie, szlakiem bojowym przez Persję, Irak, Palestynę i Włochy, obraz dotarł do Anglii. Został on umieszczony przez ks. Wiktora Judyckiego, byłego kapelana 2 Korpusu w kościele katolickim Brompton Oratory w Londynie i przebywał w nim aż do momentu przeniesienia do kościoła św. Andrzeja Boboli.

Oprócz kartki pocztowej został wydany również MójZnaczek z wizerunkiem Matki Bożej. Znaczek będzie kasowany datownikiem dziennym UP Gliwice 1.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl

Władysław Gębczyk

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

KZP.pl na Facebooku

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij