W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Informacje z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie MPiT

2021.03.29. 08:32

Wracamy do sprawy przeniesienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia do Lubina. W ostatnim czasie poznaliśmy stanowisko Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wyrażone w piśmie skierowanym do Prezesa Zarządu Głównego PZF oraz w odpowiedzi na interpelację poselską.

Posłowie Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska, Tomasz Aniśko i Franciszek Sterczewski w interpelacji nr 17419 nakreślają krótko historię MPiT i opisują jego zasoby podkreślając w konkluzji, że jego przeniesienie do Lubina nie tylko zmniejszy rangę samego muzeum, ale będzie również niepowetowaną stratą dla Wrocławia. W interpelacji posłowie pytają o to, czy Ministerstwo zostało poinformowane przez Marszałka Woj. Dolnośląskiego o planach przenosin, czy możliwe jest przejęcie MPiT przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz czy Ministerstwo byłoby zainteresowane przekształceniem dotychczasowego finansowania Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w formę mieszaną (placówka współfinansowana ze środków miasta, województwa i ministerstwa).

Odpowiedzi na interpelację udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin. Wskazał on, że MPiT jest samorządową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego, stąd Marszałek Województwa Dolnośląskiego nie był zobowiązany do informowania ministerstwa o planach przenosin czy połączenia muzeum. W odpowiedzi wyjaśniono również, że obecnie ministerstwo zaangażowane jest w realizację kilku dużych projektów, w związku z czym nie jest planowane współprowadzenie Muzeum Poczty i Telekomunikacji, a z kolei przejęcie muzeum samorządowego nie jest dopuszczalne prawnie. Sekretarz podkreśla jednak, że procedura przeniesienie muzeum jest obserwowana i w razie gdyby Muzeum w nowych warunkach nie realizowało swoich zadań ustawowych i statutowych, możliwe jest skorzystanie przez ministerstwo z uprawnień nadzorczych.

W piśmie będącym odpowiedzią na wystąpienie Prezesa Zarządu Głównego PZF Minister Gliński, oprócz przedstawienia opisanych powyżej argumentów, dodatkowo informuje, że zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego o informacje w sprawie i udzielenie wyjaśnień co do uzasadnienia oraz celowości decyzji przeniesienia MPiT do Lubina. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że Poczta Polska, będąca właścicielem budynku – obecnej siedziby muzeum – nie jest zainteresowana żadną formą współpracy. Również władze Wrocławia nie są zainteresowane przejęciem i dalszym prowadzeniem placówki.

Marek Jedziniak

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Najlepszy pomysł na wydawnictwa o ograniczonym nakładzie to:

Wyniki sondy >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij