W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Opinie o przeniesieniu MPiT z Wrocławia do Lubina

2020.12.17. 14:36

Sprawa planowanych przenosin Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia do Lubina budzi sporo emocji i odbija się coraz szerszym echem wśród filatelistów.

Przypomnijmy - o ile Marszałek Województwa Dolnośląskiego widzi w przenosinach szansę na rozwój Muzeum, tak jego pracownicy i filateliści boją się negatywnego wpływu zmiany siedziby na zbiory, a nie brakuje obaw, że po stu latach istnienia Muzeum zostanie zlikwidowane. Z apelem o wsparcie i podjęcie kroków mogących wpłynąć na zmianę decyzji o przeniesieniu zwrócili się pracownicy Muzeum. Głos zabrali również czytelnicy KZP.

Wielu z Państwa wskazuje, że Muzeum powinna utrzymywać Poczta Polska. Pan Jerzy podkreśla, że uwarunkowania prawne nakładają jednak taki obowiązek na samorząd województwa dolnośląskiego, a przenosiny Muzeum do innej placówki w tym samym województwie (tj. w Lubinie) nie zmienią faktu konieczności dalszego jego finansowania, co najwyżej ograniczą kwotę, jaką należy wyłożyć na utrzymanie placówki. W swojej analizie Czytelnik podkreśla też, że w wielu krajach muzea pocztowe są muzeami narodowymi i niejednokrotnie mają w swojej nazwie określenie "national", "nacional" itp.

Pani Karolina przekazała apel do władz Miasta Wrocławia z prośbą o włączenie się w wysiłki, które pozwoliłyby utrzymać Muzeum we Wrocławiu, podkreślając, że nie tylko gromadzi ono unikatowe i cenne zbiory, ale jest również ważnym miejscem na kulturowej mapie Wrocławia, a ponadto prężnie działa przy organizacji różnych wydarzeń, jak np. coroczne spotkanie postcrosserów, czy noce muzeów (oczywiście w mijającym roku takie działania zostały mocno ograniczone przez pandemię).

W dyskusji pojawiło się również bardzo ważne stanowisko Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów, wyrażone w dwóch listach. W pierwszym z nich Prezes Monkos zwraca się do Marszałka Województwa Dolnośląskiego z prośbą o ponowne przemyślenie decyzji o przeniesieniu MPiT z Wrocławia do Lubina. Jak pisze Prezes, taka zmiana budzi duży niepokój i burzy wieloletnią tradycję wiążącą Muzeum, filatelistów i Wrocław, a utrwalającą miasto w wizerunku publicznym jako serce polskiego ruchu pocztowego. Prezes opisuje w piśmie niepowtarzalny, blisko stuletni dorobek Muzeum wskazując, że stanowi on element dziedzictwa narodowego, a zgromadzone zbiory wymagają szczególnych warunków przechowywania, które zapewnia wrocławska siedziba, a czego może zabraknąć w nowej siedzibie w Lubinie. Prezes ZG PZF wskazuje również, że w dobie pandemii przeprowadzenie prac związanych z przenosinami może być szczególnie utrudnione i może narazić zdrowie wielu osób. List kończy się stanowczym apelem aby nie burzyć tego, co raz już zostało zbudowane.

W drugim liście Prezes Monkos zwraca się z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Pana Piotra Glińskiego o przekształcenie MPiT w oddział (filię) Muzeum Narodowego. Rozwiązanie takie wg Prezesa ZG PZF pozwoliłoby na zachowanie całej substancji materialnej Muzeum, z profesjonalną kadrą oraz niezakłócone kontynuowanie jego działalności. Również w opiniach czytelników KZP niejednokrotnie pojawia się pomysł włączenia zbiorów MPiT do Muzeum Narodowego, co wobec zdecydowanego stanowiska władz województwa dolnośląskiego wydaje się na chwilę obecną dobrym rozwiązaniem.

Bardzo dziękuję za przytoczone powyżej opinie i zachęcam do nadsyłania dalszych na adres poczty elektronicznej kzp@kzp.pl. Nadal czekam też na stanowisko Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Poczty Polskiej, prośby o ich przekazanie wysłałem ponad tydzień temu, na razie nie otrzymałem odpowiedzi.

W serwisie Petycje Online pojawiła się też możliwość podpisania elektronicznej petycji wyrażającej sprzeciw wobec decyzji o przenosinach.

Marek Jedziniak

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W 2020 roku filatelistyce poświęciłeś:

Wyniki sondy >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij