W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Boże Narodzenie Malbork 2020

2020.12.13. 20:11

Stało się tradycją, że filateliści malborscy wydają w okresie świątecznym walor związany z Malborkiem i Bożym Narodzeniem.

Pomysłodawcami tej akcji byli pracownicy Urzędu Pocztowego Malbork 1. Tegoroczny znaczek zaprojektował Jerzy Zimnicki biorąc pod uwagę fakt, że rok 2021 będzie rokiem jubileuszu 60 lat istnienia Muzeum Zamkowego w Malborku. Na znaczku przedstawiono monumentalny posąg Madonny z Dzieciątkiem ze wschodniego zamknięcia kaplicy Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku. Jest to pochodzące z około 1340 roku przedstawienie rzeźbiarskie w typie Hodegetria o wysokości nieomal 8 metrów. Rzeźba około 1380 roku pokryta została mozaiką. Przedsięwzięcie takie (mozaika na pełnoplastycznej rzeźbie monumentalnych wymiarów) nigdy później nie zostało w sztuce powtórzone. Posąg dotrwał do początku lutego 1945 roku, kiedy to został zniszczony wraz ze wschodnią częścią świątyni w czasie prowadzonego przez Armię Czerwoną ostrzału artyleryjskiego zamku malborskiego (zwalona ostrzałem wieża zamku doprowadziła do ruiny budynek kościoła).

W czasie odbudowy bryły zniszczonego kościoła w latach 1964-1968 nie pokuszono się o próbę rekonstrukcji posągu. W 2007 roku zawiązała się w Malborku z inicjatywy Koła Przewodników Malborskich "Fundacja Mater Dei", która za cel swego działania przyjęła doprowadzenie do odtworzenia tego średniowiecznego dzieła rzeźbiarskiego. Zamiar ten został zrealizowany w latach 2015-2016. Rzeźbę zrekonstruowano z wykorzystaniem ocalałych ze zniszczeń średniowiecznych elementów, stanowią one około 60% jej masy.

Na marginesach arkusika umieszczono rysunek zwornika sklepiennego jednego z pomieszczeń zamku, przedstawiającego siedzącą na tronie Madonnę wraz z Dzieciątkiem.

Wszystkim filatelistom i sympatykom filatelistyki życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku. Na uwagę filatelistów zasługuje użycie w tym wydaniu nowego wzorca oferowanego przez Pocztę Polską S.A. w ramach usługi "MójZNACZEK".

Jerzy Zimnicki

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W 2020 roku filatelistyce poświęciłeś:

Wyniki sondy >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij