W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II

2020.10.16. 09:38

16 października 2020 roku do obiegu wchodzi znaczek pocztowy o wartości 5 zł, na którym przedstawiono wizerunek Świętego Jana Pawła II w aureoli, na tle elementu zdobniczego - fragmentu haftu siostry Łucji dos Santos.

Przywieszka do znaczka, w której w lewym dolnym rogu widnieje napis 100, wpisany w herb papieski - dwa klucze, występuje w trzech wersjach graficznych i przedstawia kolejno:

Portret Ojca Świętego Jana Pawła II oparty jest na fotografii z 1986 roku, na której Ojciec Święty jest pełen witalności i sił. Znaczek budują formy: kwadrat, prostokąt i koło. Każdy z elementów odpowiada za merytoryczną, ale i graficzną formę składającą się na całość.

Liternictwo jakim opatrzony jest znaczek, ale i całość arkusika, to "Bona Nova" zaprojektowana przez mistrza polskich znaczków - pana Andrzeja Heidricha, obecnie odnowiona i zdigitalizowana przez młode pokolenie projektantów.

Przepiękny motyw zdobniczy wypełniający trzeci plan znaczka to haft fragmentu siostry Łucji dos Santos, jednej z trojga świadków objawień fatimskich, która w podziękowaniu za darowane Papieżowi życie w chwili zamachu 13 maja, opatrzyła nim, niczym modlitwą, szkatułę na różaniec. Element ten jest symbolem nowego życia darowanego Ojcu Świętemu, a lilie budujące formę graficzną, jako kwiaty Matki Boskiej, podkreślają datę 13 maja także jako datę objawień Matki Boskiej Fatimskiej.

Na przywieszki zaprojektowany został logotyp mówiący o doniosłości obchodów 100-lecia urodzin papieskich: sto lat wpisane w herb papieski - dwa klucze reprezentujące siłę łączenia i rozwiązywania na ziemi i w niebie. Przywieszki prowadzą nas przez życie Świętego Jana Pawła II: Wadowice - Karol z Mamą; Polska - Kardynał Karol Wojtyła z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim - Prymasem Polski; Watykan - papież Jan Paweł II na Placu Świętego Piotra.

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Agnieszka Sobczyńska
liczba znaczków:1
wartość:5 zł
nakład:210.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:6 znaczków i 6 przywieszek (3x4)
data obiegu:16 października 2020 roku

źródło: Poczta Polska

Walory wprowadzone do sprzedaży mogą się różnić od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Najlepszy pomysł na wydawnictwa o ograniczonym nakładzie to:

Wyniki sondy >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij