W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

100. rocznica Bitwy pod Zadwórzem

2020.09.06. 20:29

W dniu 17 sierpnia 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy pod Zadwórzem.

Z tej okazji, by upamiętnić bohaterów pochodzących z ziemi Przeworsko - Jarosławskiej, została wydana przez Pocztę Polską kartka beznominałowa nr 6/Rzeszów. Oprócz tego wydano 4 wzory znaczków personalizowanych oraz stempel dodatkowy.

W bitwie tej w szeregach żołnierzy ochotników pod dowództwem kapitana Zajączkowskiego znalazło się też dwóch żołnierzy pochodzących z Podkarpacia z ziemi Przeworsko-Jarosławskiej. Byli to urodzony w Przeworsku Bronisław Mirecki i pochodzący z Ostrowa koło Przeworska Walerian Szczepankiewicz. Obaj w potrzebie ratowania Ojczyzny, będąc gimnazjalistami wstąpili w szeregi Małopolskiej Armii Ochotniczej i znaleźli się w kompani kapitana Zajączkowskiego. Obaj też cudem przeżyli tę bitwę, uratowani - co niewielu wie - przez odruch serca bolszewickiej sanitariuszki, która w ostatnim momencie krzyknęła do rozszalałych bolszewików by ich nie zabijali. A byli w sytuacji bez wyjścia, bez amunicji i po wielu godzinach walki, już całkiem bez sił by bronić się bagnetami. Z kompani w siłę 330 żołnierzy przeżyło tylko 12. Obaj nasi rodacy wspaniałe wykorzystali drugą szansę, pierwszy został kapłanem, lekarzem dusz, który podczas okupacji był duszpasterzem Narodowych Sił Zbrojnych i pozostał po wojnie na Kresach jako duszpasterz Polaków. Natomiast Walerian został lekarzem medycyny który wcześniej zapisał jeszcze jedną wspaniałą kartę jako żołnierz Armii Krajowej. To tyle pokrótce o przedstawionych na kartce bohaterach.

Autorką rysunków jest studentka Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych pani Urszula Gołdasz. Na kartce został umieszczony Pomnik Orląt Lwowskich wzniesiony w Zadwórzu ku czci poległych żołnierzy. W lewym rogu znajduje się wspaniały proporzec Armii Ochotniczej, który na szczęście zachował się do naszych czasów i można go podziwiać obecnie pięknie wyeksponowanego na wystawie w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. W prawym rogu przedstawiona jest Odznaka pamiątkowa Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej. Była ona w okresie przed 2 wojną światową przyznawana żołnierzom walczącym w obronie Lwowa.

Po więcej informacji proszę pisać na e-mail : grzegorzwn10@gmail.com.

Grzegorz Wnęk

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Nowe numery czasopism filatelistycznych:

Wyniki sondy >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij