W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Plebiscyt 11 lipca 1920 roku

2020.07.08. 10:14

11 lipca 2020 roku mija 100 lat od plebiscytu ustanowionego Traktem Wersalskim, mającego zdecydować o przynależności m.in. Ziemi Malborskiej do odradzającego się państwa polskiego.

Mimo usilnych starań polskich patriotów plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu nie przyniósł Polsce pomyślnych rezultatów. Na Powiślu jedynie niewielki obszar w okolicy Janowa, tzw. Pięciowieś albo Mała Polska, został włączony w granice Rzeczypospolitej. Działaczy plebiscytowych strony polskiej spotkały szykany, prześladowania i terror. Musieli opuścić Malbork. Niektórzy, tak jak Augustyn Czyżewski, zamordowany przez hitlerowców w 1939 roku prawdopodobnie w KL Stutthof, oddali życie.

Z inicjatywy malborskich filatelistów w 2019 roku zostały wydane znaczki upamiętniające 100. rocznicę podpisania Traktatu i zbliżającą się 100. rocznicę Plebiscytu. Dla upamiętnienia polskich działaczy plebiscytowych, Poczta Polska wydała wg projektu malborskiego filatelisty J. Zimnickiego, datownik okolicznościowy przedstawiający prezesa powiatowej Polskiej Rady Ludowej w Malborku Antoniego Kuleckiego i komisarza plebiscytowego na powiat malborski Jana Paluszkiewicza . Będzie on stosowany 11 lipca 2020 r. w Urzędzie Pocztowym Malbork 1 przy ulicy 17 Marca 38.

Filateliści malborscy występują z propozycją -apelem do wszystkich zainteresowanych uczczeniem polskich patriotów - działaczy plebiscytowych z 1920 roku, by oddać im hołd poprzez wysłanie w tym dniu kartki/listu do rodziny, znajomych ostemplowanej specjalnym datownikiem okolicznościowym. Niech ich niebywała odwaga w reprezentowaniu sprawy polskiej, poświęcenie zostanie docenione przez pokolenie, które ma szczęście żyć w polskim Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Olsztynie, Szczytnie i wielu innych miejscowościach Warmii, Mazur i Powiśla. Niech pamięć o ich pracy i ofierze nie zaginie.

Mamy nadzieję, że 11 lipca Poczta Polska S.A., której dziękujemy za wydanie datownika, umożliwi chętnym, którzy wyrażą taką wolę, uzyskanie pamiątkowego ostemplowania . Wystarczy tylko nakleić na kartkę lub kopertę znaczek pocztowy, zaadresować i poinformować pracownika poczty, że chcemy by użyto datownika okolicznościowego.

Jerzy Zimnicki

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Czego zbierasz najwięcej?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij