W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Historie na znaczkach

2020.03.04. 11:37

W roku, w którym obchodzona jest 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność" - 10 marca o godz. 12 w Śląskim Centrum Wolności (Katowice, ul. Wincentego Pola 38) odbędzie się wernisaż wystawy "Przemilczane historie na znaczkach poczty podziemnej z lat 80. XX wieku".

Między sierpniem 1980 r. a grudniem 1981 r., dzięki NSZZ "Solidarność", w całym kraju zaczęto wydawać prasę, która ukazywała się poza cenzurą. W ten sposób Polacy mieli dostęp do informacji, które do tej pory nie miały prawa ujrzeć światła dziennego w oficjalnej prasie, drukowanej w PRL.

Działalność wydawnicza antykomunistycznej opozycji nie ustała również po 13 grudnia 1981 r., kiedy został wprowadzony stan wojenny. W podziemnych drukarniach powstawały nie tylko ulotki, prasa, książki, ale również znaczki pocztowe. Ich twórcy chcieli w ten sposób przypominać o wydarzeniach czy postaciach przemilczanych lub zakłamanych. Sztandarowym tego przykładem jest temat Katynia i zamordowania przez NKWD polskich oficerów. Oficjalnie, o tamtej zbrodni można było jedynie pisać, jako o zbrodni niemieckiej z 1941 r.

Znaczki poczty podziemnej mówiły nie tylko o zakazanej historii, ale podtrzymywały również pamięć o polskich bohaterach, np. o Józefie Piłsudskim, dzięki któremu Polacy zawdzięczali wolność czy o ks. Jerzym Popiełuszce, zamordowanym przez oficerów SB. Podziemni drukarze nie zapominali również o 9 górnikach z katowickiej kopalni "Wujek", którzy zostali zastrzeleni 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku przez siły milicyjno-wojskowe.

Wystawa będzie prezentowana w ŚCWiS przez cały marzec 2020 r. Partnerem wystawy jest Poczta Polska.


Plakat wystawy

Sebastian Reńca, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Czego zbierasz najwięcej?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij