W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie na najładniejsze znaczki i kartki wydane w 2019 roku
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Historie na znaczkach

2020.03.04. 11:37

W roku, w którym obchodzona jest 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność" - 10 marca o godz. 12 w Śląskim Centrum Wolności (Katowice, ul. Wincentego Pola 38) odbędzie się wernisaż wystawy "Przemilczane historie na znaczkach poczty podziemnej z lat 80. XX wieku".

Między sierpniem 1980 r. a grudniem 1981 r., dzięki NSZZ "Solidarność", w całym kraju zaczęto wydawać prasę, która ukazywała się poza cenzurą. W ten sposób Polacy mieli dostęp do informacji, które do tej pory nie miały prawa ujrzeć światła dziennego w oficjalnej prasie, drukowanej w PRL.

Działalność wydawnicza antykomunistycznej opozycji nie ustała również po 13 grudnia 1981 r., kiedy został wprowadzony stan wojenny. W podziemnych drukarniach powstawały nie tylko ulotki, prasa, książki, ale również znaczki pocztowe. Ich twórcy chcieli w ten sposób przypominać o wydarzeniach czy postaciach przemilczanych lub zakłamanych. Sztandarowym tego przykładem jest temat Katynia i zamordowania przez NKWD polskich oficerów. Oficjalnie, o tamtej zbrodni można było jedynie pisać, jako o zbrodni niemieckiej z 1941 r.

Znaczki poczty podziemnej mówiły nie tylko o zakazanej historii, ale podtrzymywały również pamięć o polskich bohaterach, np. o Józefie Piłsudskim, dzięki któremu Polacy zawdzięczali wolność czy o ks. Jerzym Popiełuszce, zamordowanym przez oficerów SB. Podziemni drukarze nie zapominali również o 9 górnikach z katowickiej kopalni "Wujek", którzy zostali zastrzeleni 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku przez siły milicyjno-wojskowe.

Wystawa będzie prezentowana w ŚCWiS przez cały marzec 2020 r. Partnerem wystawy jest Poczta Polska.


Plakat wystawy

Sebastian Reńca, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W związku z koronawirusem w ostatnim czasie odbieram i wysyłam:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij