W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

2019.07.11. 10:28

28 czerwca 2019 roku to 100. rocznica podpisania głównego traktatu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową i zaprowadzającego w Europie nowy ład polityczny.

Przypieczętował on po 123 latach niewoli powrót Polski na mapę Europy i świata, z dostępem do morza i odzyskaniem Wielkopolski, Górnego Śląska i Pomorza Gdańskiego. Powstały nowe państwa. Ustalono w nim nowe granice m.in. Węgier, Czechosłowacji, Rumunii, Austrii, Polski, Niemiec.

Marszałek Francji, Polski i Wielkiej Brytanii, Ferdynand Foch, naczelny wódz wszystkich sił Sprzymierzonych na froncie zachodnim, który podpisał rozejm kończący działania wojenne z Niemcami 11 listopada 1918 roku wypowiedział się, jakże proroczo, o traktacie następująco: "To nie pokój, lecz zawieszenie broni na dwadzieścia lat".

O dziwo, rocznica tego jakże ważnego wydarzenia, nie była szczególnie eksponowana. Biorąc pod uwagę skutki traktatu dla naszej lokalnej ojczyzny, filateliści malborscy wydali wspólnie z pocztowcami i przy wsparciu Muzeum Miasta Malborka , znaczki upamiętniające polskich działaczy plebiscytowych, przedstawiające m.in. reprodukcje wybranych znaczków z obu wydań "mediolańskich", patrol żołnierzy włoskich na kładce łączącej Malbork z Kałdowem, w tle zamek pokrzyżacki, oraz zasłużonego działacza plebiscytowego, Augustyna Czyżewskiego, sołtysa i wójta wsi Janowo, współtwórcy "Małej Polski", straconego przez Niemców po napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku. Autorem projektu powstałego przy wydatnej pomocy p. Bernarda Jesionowskiego jest Jerzy Zimnicki.

Jednym z głównych punktów traktatu wersalskiego było utworzenie Wolnego Miasta Gdańska o charakterze odrębnego państwa oraz zarządzenie przeprowadzenia plebiscytów "na terenach wielonarodowościowych" decydujących o podziale m.in. Górnego Śląska, Warmii , Mazur i Powiśla.

Powstanie Wolnego Miasta Gdańska skutkowało podziałem Malborka (ówczesnego Marienburga) poprzez odłączenie od organizmu miejskiego dzielnicy Kałdowo i włączenie jej do obszaru WMG, a wschodni brzeg Wisły i Nogat stały się rzekami granicznymi.

Termin plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu ostatecznie ustalono na 11 lipca 1920 roku. W plebiscycie ludność zamieszkująca Warmię, Mazury i Powiśle miała zdecydować o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich. Nad przebiegiem głosowania czuwały komisje międzysojusznicze powołane przez Ligę Narodów.

Na obszarze plebiscytowym Kwidzyna, do którego należał Malbork, wprowadzono specjalne znaczki pocztowe. Były one drukowane w Mediolanie techniką litograficzną. Pierwsze wydanie miało napis "Commission Interalliee Marienwerder", obejmowało 14 znaczków o nominałach od 5 fenigów do 5 marek, drugie " Plebiscite Marienwerder Kwidzyn", również 14 znaczków o identycznych do pierwszego nominałach.

W rezultacie plebiscytu na Powiślu przyłączono do Polski wsie Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo, tzw. Pięciowieś. Do Polski również ze względów gospodarczych przyłączono port rzeczny w Korzeniewie bez samej wsi Korzeniewo (Kurzybrak) oraz przyczółek mostowy w Opaleniu.

Zainteresowani wydawnictwem, informacje mogą uzyskać w UP Malbork 1 lub pisząc na adres j.zimnicki@malbork.com.plJerzy Zimnicki

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W ilu edycjach plebiscytu na najładniejsze znaczki brałeś już udział?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij