W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego

2019.01.09. 13:15

Wyjątkowa edycja znaczków pocztowych z wizerunkami czterech Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego - Anielą Tułodziecką, Heleną Rzepecką, Janiną Omańkowską i Zofią Sokolnicką.

Znaczki powstały z inicjatywy Fundacji Kochania Poznania na pamiątkę 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i 100. rocznicy uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych. Autorką portretów jest Agnieszka Zaprzalska. Opracowanie graficzne znaczków Kinga Giżewska.

Zamówienia można składać tylko online: https://drugastronapoznania.pl/Filatelistyka. Żeby mieć pewność otrzymania znaczków, zamówienie należy złożyć do 14 stycznia, do godziny 9.00

Znaczki sprzedawane w arkuszu są pełnoprawnymi znaczkami pocztowymi - przesyłka ekonomiczna, gabaryt A (do 350g). Do 21 stycznia br. na poczcie Głównej Poznań 2, można korzystać z okolicznościowego datownika upamiętniającego te kobiety. Niebawem do sprzedaży trafi kolejna karta pocztowa z wizerunkami Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego.

Kim są Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego?

Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego to projekt Fundacji Kochania Poznania, który ma na celu przypomnienie Polakom i Polkom, że za zwycięskim powstaniem stoją także kobiety.

Od dawna byłem zafascynowany tym, jak dobrze przygotowane zostało Powstanie Wielkopolskie. Rok temu zacząłem się zastanawiać, jak to się wydarzyło, że na terenie zniemczonym od dziesiątek lat było tylu patriotów i patriotek. Moją uwagę zwróciło Towarzystwo Przyjaciółek Wzajemnego Pouczania się oraz Opieki nad dziećmi "Warta" założone w przez Anielę Tułodziecką. - mówi twórca idei Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego, dr Paweł Cieliczko - W 100-lecie przysięgi kościuszkowskiej członkinie tego towarzystwa rozdały dzieciom z ubogich rodzin ponad 1000 egzemplarzy polskich książek. Okazało się to jednak mało przydatne, ponieważ dzieci nie potrafiły czytać po polsku. Wtedy zaczęła się ciężką i odważna praca tych kobiet. Organizowały tajne komplety, w których uczestniczyło 1000 uczniów i uczennic rocznie, pisały podręczniki dla uczniów oraz metodyczne, dla nauczycieli.

W kompletach uczono nie tylko języka polskiego, ale także historii Polski, czytano literaturę polską, uczono pieśni patriotycznych i religijnych. To właśnie te niezwykłe kobiety, wychowały pokolenie ludzi, którzy we właściwej chwili stanęli w pierwszym szeregu, by walczyć o wolną Wielkopolskę w odrodzonej Polsce.

Długo szukałem terminu, który trafnie określiłby grupę kobiet, które poświęciły się edukacji w ówczesnych, ciężkich czas. W końcu wpadłem na "Matki Chrzestne powstania Wielkopolskiego. - dodaje dr Paweł Cieliczko.

Więcej informacji o życiu i działalności Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego dostępnych na kochamy.poznan.pl

Katarzyna Cieliczko-Słupianek

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Czego zbierasz najwięcej?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij