W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Kościoły Drewniane Ziemi Gliwickiej - Kościół św. Marcina z Paczyny

2018.03.05. 14:34

Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kolejną kartkę pocztową z serii "Kościoły drewniane Ziemi Gliwickiej". Prezentuje ona kościół pw. św. Marcina z Paczyny k/ Gliwic. Jest to ostatnia kartka z serii prezentującej kościoły drewniane Ziemi Gliwickiej.

Nieistniejący już kościół św. Marcina w Paczynie został zbudowany w XVII wieku. Obok kościoła w 1679 roku zbudowano drewnianą dzwonnicę. Posiadał murowaną zakrystię i prezbiterium. Był parafialną świątynią do której należał m.in. kościółek w Pniowie i prawdopodobnie czasowo Kościół Najświętszej Maryi Panny w Łączy. Ostatni kształt kościoła pochodził z XVII wieku. Niekiedy był nazywany farką. W XVIII wieku był czasowo filią parafii w Pniowie. W 1785 roku zmieniono dach, a w 1796 roku odnowiono kościół i dzwonnicę. W 1801 roku zawieszono nową sygnaturkę. W 1863 roku zniszczyła go wichura, ale został odbudowany. Do 1930 roku był nazywany starym. W końcu postanowiono go rozebrać. 27.03.1931 roku odprawiono ostatnie nabożeństwo, po czym wyposażenie wyniesiono ze starego kościoła. Rozebrano go w 1931 roku i zaczęto budować nowy kościół.

Oprócz kartki pocztowej zostanie wydany również znaczek personalizowany. Znaczek będzie kasowany datownikiem dziennym z datą bieżącego miesiąca.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl

Władysław Gębczyk

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Znaczki wydawane w seriach powinny mieć:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2018
Cp
2018
Do
2018
Er
2018
Ps
2018
Zn
2019
Cp
2019
Do
2019

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij