W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Kościoły Drewniane Ziemi Gliwickiej - Kościół św. Marcina z Paczyny

2018.03.05. 14:34

Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kolejną kartkę pocztową z serii "Kościoły drewniane Ziemi Gliwickiej". Prezentuje ona kościół pw. św. Marcina z Paczyny k/ Gliwic. Jest to ostatnia kartka z serii prezentującej kościoły drewniane Ziemi Gliwickiej.

Nieistniejący już kościół św. Marcina w Paczynie został zbudowany w XVII wieku. Obok kościoła w 1679 roku zbudowano drewnianą dzwonnicę. Posiadał murowaną zakrystię i prezbiterium. Był parafialną świątynią do której należał m.in. kościółek w Pniowie i prawdopodobnie czasowo Kościół Najświętszej Maryi Panny w Łączy. Ostatni kształt kościoła pochodził z XVII wieku. Niekiedy był nazywany farką. W XVIII wieku był czasowo filią parafii w Pniowie. W 1785 roku zmieniono dach, a w 1796 roku odnowiono kościół i dzwonnicę. W 1801 roku zawieszono nową sygnaturkę. W 1863 roku zniszczyła go wichura, ale został odbudowany. Do 1930 roku był nazywany starym. W końcu postanowiono go rozebrać. 27.03.1931 roku odprawiono ostatnie nabożeństwo, po czym wyposażenie wyniesiono ze starego kościoła. Rozebrano go w 1931 roku i zaczęto budować nowy kościół.

Oprócz kartki pocztowej zostanie wydany również znaczek personalizowany. Znaczek będzie kasowany datownikiem dziennym z datą bieżącego miesiąca.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl

Władysław Gębczyk

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Najlepszy temat na serie obiegowe to:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij