W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Kościoły Drewniane Ziemi Gliwickiej - Kościół św. Wacława z Pniowa

2018.02.02. 09:49

Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kolejną kartkę pocztową z serii "Kościoły drewniane Ziemi Gliwickiej". Prezentuje ona kościół pw. św. Wacława z Pniowa k/ Gliwic.

Pierwszy kościół w Pniowie wzniesiono w 1506 roku. Była to drewniana świątynia, konstrukcji zrębowej z przylegającą wieżą dobudowaną w okresie późniejszym. Dach dwuspadowy przykryty był kryty gontem. Na dachu była mała sygnaturka z XVII wieku. Kościół rozbudowano w 1539 r. (być może wtedy dobudowano wieżę). W 1598 roku dobudowano prezbiterium, rok później zakrystię. W 1620 roku w czasie wichury został uszkodzony dach, który rok później wymieniono. W 1656 r. kościół został zniszczony. Odbudowano go jeszcze tego samego roku. W 1680 roku dobudowano murowaną kaplicę. W 1750 roku kościół został zamieniony na zbór protestancki i jako taki funkcjonował do 1800 r. Do 1900 r. pod wezwaniem świętych Wacława i Wawrzyńca. Od 1900 r. pod wezwaniem św. Wacława. W 1921 roku znacznie ucierpiał w pożarze, jednak dało się go uratować. W dniu 13 lutego 1956 roku kościół spłonął doszczętnie wraz z wyposażeniem.

Oprócz kartki pocztowej zostanie wydany również znaczek personalizowany. Znaczek będzie kasowany datownikiem dziennym z datą bieżącego miesiąca.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl

Władysław Gębczyk

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Znaczki wydawane w seriach powinny mieć:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2018
Cp
2018
Do
2018
Er
2018
Ps
2018
Zn
2019
Cp
2019
Do
2019

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij