W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Nagroda "Kolekcjonerstwo - Nauka i Upowszechnianie" im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2016

2017.11.13. 08:26

10 listopada 2017 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Pałacu Staszica w Warszawie - po raz drugi wręczone zostały Nagrody "Kolekcjonerstwo - nauka i upowszechnianie" im. Feliksa Jasieńskiego. Nagrodę ustanowiły na wniosek przedstawicieli środowiska kolekcjonerskiego: Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

Decyzję kapituły ogłosił jej przewodniczący profesor zw. dr hab. Wojciech Kowalski. Nagroda ma charakter doroczny - za rok 2016 przyznano ją w trzech kategoriach:

Przewodniczący Kapituły Nagrody prof. zw. dr hab. Wojciech Kowalski podkreślił że: Kolekcjonerstwo od wieków jest pasją wielu ludzi, a współcześnie jego sens rozpatrywany jest nie tylko w tym indywidualnym, czy często nawet osobistym kontekście. Powszechnie dostrzegane i podkreślane jest ogromne znaczenie kolekcjonerstwa w aspekcie publicznym, gdyż praktycznie zawsze przyczynia się ono do zachowania dziedzictwa kulturowego. To właśnie zbiory prywatne były często zaczątkiem wielu muzeów, a i dzisiaj kolekcjonerzy przyczyniają się do wzbogacenia zbiorów muzealnych, co pokazuje, między innymi, nasza nagroda dla instytucji. Z tych powodów kolekcjonerstwo winno cieszyć się poparciem państwa, co wielu ustawodawców na świecie czyni wprowadzając różne zachęty i ułatwienia dla pasjonatów gromadzenia pamiątek przeszłości.

Mówiąc o zasługach dla polskiej kultury patrona Nagrody Feliksa Jasieńskiego wybitna znawczyni jego kolekcji dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik powiedziała: Niezależnie od swojej wartości artystycznej kolekcja Feliksa Jasieńskiego odzwierciedlała także inne aspekty aktywności "działacza na polu artystycznym", jak sam się określał, stanowiąc świadectwo jego zaangażowania w ruch odnowy życia kulturalnego w Polsce w latach 1890-1920. Zgromadzone przez niego dzieła sztuki użytkowej przypominają dziś jeszcze batalię stronnika "stylu zakopiańskiego" w obronie polskiego ruchu odrodzenia rzemiosła, kolekcja grafiki przywołuje sylwetkę promotora sztuk graficznych, galeria malarstwa i rzeźby polskiej - mecenasa i przyjaciela artystów, fundatora przeznaczonej dla nich nagrody, powołanej w 1921 roku przy Polskiej Akademii Umiejętności. Zbiór sztuki japońskiej streszcza zaś niejako całą filozofię jego poczynań, zmierzających ku odbudowie życia artystycznego w Polsce w oparciu o przykład płynący z zewnątrz, ale pozostających w zgodzie z najgłębszymi tradycjami narodowymi.

III edycja Nagrody za rok 2017 wręczona zostanie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

O Nagrodzie

Nagroda przyznawana jest dorocznie za zrealizowanie wybitnego przedsięwzięcia na rzecz popularyzacji idei kolekcjonerstwa i zaadresowana jest do pracowników nauki, dziennikarzy oraz instytucji świata kultury. Nagrodę przyznaje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele jej założycieli oraz kolekcjonerzy: prof. dr hab. Krzysztof Pomian - honorowy przewodniczący, prof. zw. dr hab. Wojciech Kowalski - przewodniczący, dr hab. Andrzej Betlej - wiceprzewodniczący, dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik - sekretarz, dr hab. Hanna Krajewska - dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Piotr Jakubowski - dyrektor Domu Spotkań z Historią, Marek Sosenko - założyciel Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków, Leszek Koziorowski - prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych, Ryszard Kruk - redaktor strony www.kolekcjonerstwo.pl. Więcej informacji o Nagrodzie dostępne jest na stronie www.kolekcjonerstwo.pl

O Patronie Nagrody i jego kolekcji

Kolekcja Feliksa Jasieńskiego, na którą złożyło się ponad 15 tysięcy obiektów, stanowiła dla Muzeum Narodowego w Krakowie niezwykle cenny dar w zakresie malarstwa, rysunku i rzeźby polskiej końca XIX i początku XX wieku, pozostający do dziś podstawą prezentacji polskiego impresjonizmu i symbolizmu w głównych galeriach muzealnych - z obrazami-manifestami, takimi jak "Szał" Podkowińskiego czy "Macierzyństwo" Wyspiańskiego. W zbiorze grafiki i plakatu, obok dzieł mistrzów gatunku - Piranesiego, Goi, Klingera, Toulouse Lautreca - znalazły się plansze sygnowane przez "odnowicieli" polskiej grafiki artystycznej, z Pankiewiczem i Wyczółkowskim na czele, tworząc trzon jednego z największych gabinetów rycin w Polsce. Zbiory wschodnie, zespół orientalnych tkanin, a przede wszystkim szuka japońska, z drzeworytami Hokusaia i Hiroshige, uplasowały krakowskie muzeum pośród największych tego typu publicznych kolekcji Europy.

Laureaci I edycji Nagrody

Nagrody po raz pierwszy wręczone zostały 20 stycznia 2017 roku w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Przyznano je za dokonania w roku 2015 w trzech kategoriach: Dla pracownika nauki - za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa, w tym naukowe opracowanie zbiorów kolekcjonerskich; laureat: dr Dariusz Kacprzak, autor monografii "Kolekcje Ziemi Obiecanej. Zbiory artystyczne łódzkiej burżuazji wielkoprzemysłowej". Dla dziennikarza - za publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne, internetowe popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego; laureat: Janusz Miliszkiewicz, dziennikarz specjalizujący się w promowaniu kolekcjonerstwa. Dla instytucji - za upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego, w tym publikacje i wystawy; laureat: Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu za przygotowanie wystawy i opublikowanie katalogu Kolekcja Aleksandra Kazimierza Wyrwińskiego.

Ryszard Kruk

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Jak nabyłeś lub nabędziesz nieząbkowany arkusik XXII OWF Poznań 2018?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2018
Cp
2018
Do
2018
Er
2018
Ps
2018
Zn
2019
Cp
2019

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij