W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Kościoły Drewniane Ziemi Gliwickiej - Kościół pw. św. Wawrzyńca w Zacharzowicach

2017.11.01. 21:52

Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kolejną kartkę pocztową z serii "Kościoły drewniane Ziemi Gliwickiej". Prezentuje ona kościół pw. św. Wawrzyńca z Zacharzowic k/Gliwic.

Kościół został zbudowany około 1570 r. Właściciel miejscowych dóbr przekazał w ręce protestantów. I to oni właśnie, prawdopodobnie w tym samym roku, przebudowali świątynię w kształcie, który zachował się do dziś. W roku 1629 został ponownie przejęty przez katolików. Około 1675 r. dobudowano wieżę. Kościół jest orientowany, o konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowej i dachami krytymi gontem. Prezbiterium wydłużone, zamknięte trójbocznie. Zakrystia przylega do prezbiterium od północy. Nawa i wieża na planie kwadratu. W wieży zawieszony jest niewielki dzwon. Polichromie pochodzące z około 1580 r. zostały zamalowane już w XVIII w., obecne pochodzą z około 1960 r. Ołtarz główny w stylu neobarokowym z 1897 r. zawiera obraz św. Wawrzyńca. Ołtarz boczny lewy, pochodzący z klasztoru w Jemielnicy, pochodzi sprzed 1720 r. i zawiera obrazy śś. Szymona i Judy Tadeusza oraz św. Krzysztofa. Ołtarz boczny prawy, z 1720 r., zawiera kopię późnogotyckiego tryptyku św. Anny Samotrzeć oraz wizerunki śś. Marii Magdaleny i Jadwigi. Barokowa ambona z 1687 roku z obrazem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z XVII w.

Oprócz kartki pocztowej zostanie wydany również znaczek personalizowany. Znaczek będzie kasowany datownikiem dziennym z datą bieżącego miesiąca.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.pl

Władysław Gębczyk

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Emisje o charakterze narodowym powinny przedstawiać:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2017
Cp
2017
Do
2017
Er
2017
Ps
2017
Zn
2018
Cp
2018
Do
2018
Ps
2018

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij