W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Boże Narodzenie

2003.11.26. 15:50

Boże Narodzenie po staropolsku zwane Godami lub Godnymi Wielkimi Świętami, jedno z największych świąt chrześcijańskich, ustanowione zostało w kościele w IV w.

Termin świąt związany jest z momentem przesilenia zimowego. To czas graniczny, pełen niepokoju i wyczekiwania na zwycięstwo światła nad ciemnością. Dopiero dwa wieki później wprowadzono do liturgii obchody wigilijne, jako przedświęcie Bożego Narodzenia, z obowiązującym postem, modłami, czuwaniem i oczekiwaniem święta. Nazwa Wigilia pochodzi od słów łacińskich: vigiliare - czuwać oraz vigilia - czuwanie, straż nocna, warta.

Boże Narodzenie zajmuje w polskiej tradycji miejsce szczególne. Z obchodami trzech dni, od 24 do 26 grudnia, związanych jest wiele zwyczajów. Jeśli wierzyć starym przysłowiom - Jaka Wigilia, taki cały rok. Dlatego ten dzień wszyscy starają się przeżyć w zgodzie i spokoju, okazując sobie wzajemną życzliwość. Świąteczne przygotowania kończy nakrycie do wigilijnej wieczerzy, do której wszyscy zasiadają wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie. Przy świątecznym stole nie może zabraknąć nakrycia dla niespodziewanego gościa, bowiem w Wigilię drzwi domów są otwarte nawet dla nieznajomych. Poprzedzająca wieczerzę wigilijną ceremonia dzielenia się opłatkiem - charakterystyczna niemal wyłącznie dla polskiej tradycji świątecznej - oznacza pojednanie, miłość, przyjaźń i pokój.

Boże Narodzenie to święto przepełnione symboliką. Są przedmioty, których w tych dniach nie może zabraknąć w żadnym domu. Bez nich święta tracą swój niepowtarzalny charakter. Przede wszystkim choinka, która do Polski przybyła z Niemiec w pierwszej połowie XIX w. Wiecznie zielone drzewko jest znakiem niezniszczalności sił tkwiących w przyrodzie. Z kolei umieszczone pod świątecznym obrusem sianko, ma przypominać że, właśnie na sianie złożono narodzonego Jezusa Chrystusa. W wielu polskich domach w święta pojawia się jemioła. Zgodnie ze starym zwyczajem wiesza się ją pod sufitem i właśnie tutaj można się bezkarnie całować.

Wśród wielu bożonarodzeniowych zwyczajów nie brak też zabawnych wróżb matrymonialnych, które zapewne czekające na zamążpójście dziewczęta traktują z wielką powagą. Niewtajemniczonych informujemy, że należy wyjść na próg domu i zawołać: Hop,hop! Gdzie mój chłop? Odpowiadające echo lub szczekanie psów będzie wskazówką, z której strony przyszły małżonek nadejdzie.

Boże Narodzenie to również czas, kiedy w sposób szczególny pragniemy wyrazić uczucia miłości i przyjaźni, łączące nas z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Stąd tradycja wysyłania świątecznych kartek i listów z życzeniami. Poczta Polska mając to na względzie, jak co roku przygotowała specjalne, bożonarodzeniowe znaczki pocztowe, na których przedstawiono:

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu, będą w sprzedaży dwa rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzonych datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.


Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Gosik
ilość znaczków:4
wartości:1,20 zł, 1,80 zł, 2,10 zł, 2,60 zł
nakłady: 
- wartości 1,20 zł:20.000.000 sztuk,
- wartości 1,80 zł:3.200.000 sztuk,
- wartości 2,10 zł:2.350.000 sztuk,
- wartości 2,60 zł:1.300.000 sztuk,
technika druku:offset
formaty znaczków: 
- wartości 1,20 zł, 1,80 zł:43 x 31,25 mm,
- wartości 2,10 zł, 2,60 zł:31,25 x 43 mm,
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:20 - znaczkowy
data obiegu:27 listopada 2003 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij