W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Czy polskie znaczki obiegowe są fałszowane?

2003.11.04. 22:13

Wyróżniamy dwa rodzaje fałszerstw: na szkodę filatelistów (podrabianie rzadkich, drogich obiektów kolekcjonerskich) i na szkodę poczty (masowa produkcja falsyfikatów ważnych obiegowo znaczków, w celu użycia pocztowego).

Fałszywki na szkodę poczty nie starają się zazwyczaj zachować dokładnej zgodności z oryginałem, gdyż są one przeznaczone na rynek masowy, do sprzedaży wśród statystycznych klientów poczty, którzy w przeciwieństwie do filatelistów, nie są w stanie odróżnić fałszerstwa na pierwszy rzut oka, czyli przed naklejeniem znaczka na list i wrzuceniem go do skrzynki.

Od pewnego czasu krążą pogłoski o tym, że właśnie na szkodę poczty zostały sfałszowane i są rozprowadzane na rynku dwa popularne znaczki obiegowe:

Na razie nie wiadomo na ile te pogłoski są prawdziwe, ani jaka może być skala fałszerstwa (a co za tym idzie czy na pewno można je zaklasyfikować jako fałszerstwo na szkodę poczty). Wzmianka o podrobionym znaczku "A" pojawiła się w najnowszym (listopadowym) numerze "Filatelisty" (str. 570).

Przypomnijmy w tym miejscu, że ostatnimi polskimi fałszerstwami na szkodę poczty były fałszerstwa z początku lat dziewięćdziesiątych - znaczka "Chaber bławatek" oraz koperty "Mapa Polski wg Atlasu Katalońskiego" - tutaj fałszerze byli na tyle śmiali, że po zmianach taryfy wydawali nowe fałszywe koperty z odpowiednio dostosowanymi nominałami znaku opłaty. Przypadki te były szeroko opisywane w prasie filatelistycznej.

Marek Jedziniak

Zobacz również:

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W ostatnich kilku latach kupuję polskich znaczków:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij