W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

100 rocznica wyścigów motocyklowych w Polsce

2003.10.10. 17:46

Według pasjonatów sportu motocyklowego, pierwsze wyścigi motocyklowe musiały odbyć się w dniu, w którym po raz pierwszy dwaj motocykliści, poddając się naturalnemu duchowi rywalizacji, zapragnęli porównać swoje umiejętności i maszyny.

Historia sportu motocyklowego w Polsce rozpoczęła się w roku 1903., a pierwsze oficjalne zawody motocyklowe odbyły się 4 czerwca tegoż roku. Był to motocyklowy wyścig torowy na dystansie 27 km, zorganizowany na torze Dynasy z okazji I Wielkiej Wystawy Sportowej. Wyścig cieszył się dużym zainteresowaniem, co zainspirowało organizatorów do dalszych działań. Na kolejne zawody nie trzeba było długo czekać. Już 2 sierpnia tego samego roku, zorganizowano pierwszy motocyklowy wyścig szosowy. Trasa liczyła 102,5 km i wiodła gruntowymi drogami w okolicach Zegrza koło Warszawy.

Wydana właśnie seria znaczków, upamiętniająca początki historii sportów motocyklowych w Polsce, prezentuje trzy istotne etapy dla polskiego motocyklizmu. Na pierwszym znaczku widzimy pionierski rok 1903 i charakterystyczny motocykl z tamtych lat. Kolejny znaczek ilustruje przełom lat dwudziestych i trzydziestych XX w., widzimy na nim angielski motocykl Rudge. Trzeci znaczek przedstawia typowy motocykl wyścigowy NSU z końca lat trzydziestych XX w.

Przez pierwsze 60 lat sport motocyklowy w Polsce opierał się na motocyklach zagranicznych, głównie angielskich i niemieckich. Motocykle sportowe polskiej produkcji, wytwarzane w jednostkowych egzemplarzach, nie odegrały znaczącej roli w historii dyscypliny, jaką były wyścigi motocyklowe.

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Ilustracja zdobiąca kopertę prezentuje bardzo popularne w Polsce, w latach pięćdziesiątych XX w., wyścigi motocykli z wózkami bocznym, zwane z angielska sidecar'ami.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Jacek Konarzewski
ilość znaczków:3
wartości:1,20 zł, 1,20 zł, 1, 20 zł
nakłady:po 2.500.000 sztuk
technika druku:rotograwiura
format znaczków:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:12 - znaczkowe
data obiegu:20 października 2003 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij