W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Johannes Peter Chrząszcz

2017.04.18. 13:30

Koło Zainteresowań PZF "Gliwicki Klub Kolekcjonerów" wyemitowało kartkę pocztową oraz znaczek personalizowany z okazji przypadającej w dniu 27 kwietnia br. 160. rocznicy urodzin Johannesa Petera Chrząszcza.

Oprócz walorów filatelistycznych został wyemitowany również medal okolicznościowy o średnicy 50 mm w wersji mosiądz patynowany oraz mosiądz srebrzony i oksydowany.

Johannes Peter Chrząszcz urodził się 27 kwietnia 1857 r. w Mionowie, zmarł 26 lutego 1928 r. w Pyskowicach.

Pochodził z rodziny chłopskiej Josefa i Marianny z domu Hupka. Szkołę podstawową ukończył w Wierzchu, następnie kontynuował naukę w Gimnazjum w Opolu, które ukończył w 1877 r. Studia teologiczne odbył w Pradze, gdzie 15 lipca 1881 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Został kapelanem zamkowym i nauczycielem syna hrabiego Strachwitza w Chróścinie Opolskiej. Ponadto sprawował opiekę duszpasterską w parafii pozbawionej proboszcza. W latach 1883-1980 był katechetą w Gimnazjum w Gliwicach, w 1888 r. otrzymał stopień doktora na Uniwersytecie Wrocławski. Od listopada 1890 r. był proboszczem w Pyskowicach; później został dziekanem. W Pyskowicach pozostał do końca życia. Największą pasją ks. Chrząszcza była historia Górnego Śląska. W 1905 r. był współzałożycielem Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach. Napisał historie wielu miejscowości na Górnym Śląsku, m. in. Prudnika, Białej Prudnickiej, Krapkowic, Pyskowic, Toszka, Gliwic, Mionowa, Wierzchu. Był autorem historii wielu kościołów i klasztorów. Dorobek jego jest ogromny - 161 pozycji. Chrząszcz pisał zarówno po polsku jak i po niemiecku: w pierwszym języku wydawał modlitewniki i pozycje o charakterze popularnym, w drugim - prace naukowe. Był poliglotą, znał niemiecki, polski, czeski, łaciński, grecki i hebrajski.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 533 804 646 lub e-mail: stabul@interia.plWładysław Gębczyk

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

Liczba znaczków i emisji zaplanowanych na 100. rocznicę odzyskania niepodległości jest:

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2018
Cp
2018
Do
2018
Er
2018
Ps
2018
Zn
2019

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij