W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2022
Cp
2022
Do
2022
Er
2022
Ps
2022

Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
PERFOMETRREKLAMA

Światowy Dzień Poczty

2003.10.07. 16:05

Tradycyjnie już 9 października Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy, upamiętniający Światowy Dzień Poczty.

Tegoroczna emisja odwołuje się do jednego z podstawowych symboli poczty na całym świecie, jakim jest trąbka pocztowa. Od początków działalności poczty metalowa trąbka, była stałym elementem wyposażenia pocztylionów, którzy musieli opanować sztukę wygrywania sygnałów pocztowych. Barwny świat dyliżansów pocztowych, a wraz z nim i trąbka, odszedł do lamusa za sprawą nowych środków komunikacji, zwłaszcza kolei żelaznej. Ostatni dyliżans poczty konnej odjechał 1 października 1906 r. z Ostrowa Wielkopolskiego do Odolanowa.

Trąbka pozostała na szyldach urzędów pocztowych, skrzynkach na listy, czapkach i guzikach mundurów listonoszy, a także pojazdach komunikacji pocztowej, drukach, stemplach i znaczkach pocztowych.

Walory filatelistyczne ze znakiem trąbki pocztowej mogą stać się interesującym przedmiotem pasji kolekcjonerskiej. Piękny eksponat tematyczny pod nazwa "Trąbka - symbol poczty na znaczkach pocztowych" zbudowała Pani Regina Zalewska z Rejonowego Urzędu Poczty w Toruniu. Eksponat przedstawia znaki pocztowe: stemple, znaczki opłaty, dopłaty i urzędowe; całostki, formularze oraz nalepki i zalepki pocztowe, na których widnieje symbol poczty krajów europejskich. Najstarszym walorem jest list polski z 1790 r., wysłany z Grodna do Białopola, z zaznaczoną drogą przejścia. Eksponat ma ogromne walory kształcące, dokumentuje bowiem rozwój usług pocztowych, w różnych krajach.

Mając nadzieję, że wprowadzany właśnie do obiegu znaczek pocztowy będzie najnowszym walorem w tym zbiorze, pragniemy zachęcić naszych klientów do tworzenia własnych kolekcji.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

projektant:Andrzej Gosik
ilość znaczków:1
wartości:2,10 zł,
nakład:1.100.000 sztuk,
technika druku:rotograwiura
format znaczka:31,25 x 43 mm,
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:50 znaczków
data obiegu:9 października 2003 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij