W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

150. rocznica urodzin Juliana Fałata

2003.09.17. 16:05

Julian Fałat, nadworny malarz cesarza Wilhelma II, rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także społecznik i niedościgły organizator, był jednym z najwybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX w. Doceniany w kraju i za granicą, zwłaszcza za malarstwo akwarelowe, którą to technikę wypracował do mistrzostwa.

Z okazji 150. rocznicy urodzin artysty Poczta Polska prezentuje w emisji znaczków pocztowych dzieła malarskie, przechowywane obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Stanowią one reprezentatywne dla malarstwa Fałata motywy polskiego krajobrazu, folkloru, sceny myśliwskie, portrety a także szkice z podróży po świecie. Bliski artyście realizm, bezpośredni kontakt z naturą, umiejętności obserwacji przyrody pozwoliły mu na dogłębne zrozumienie praw natury, światła i jego wpływu na kolor.

"Artysta posiada wielką umiejętność i łatwość w malowaniu, a to jego najważniejszą zaletą, że jej nie nadużywa." - tak w 1879 r., Kazimierz Bartoszewicz opisywał w czasopiśmie "Kłosy" malarstwo Juliana Fałata - Za każdym pociągnięciem pędzel jego maluje prawdę podpatrzoną z natury. P. Fałat oddaje z równym wdziękiem wnętrze lasu, jak łąki zielone, pełne słońca lub zmroku. Do tego figurki ożywiające te widoki, rysowane są znakomicie i wyrażają zawsze jakąś myśl, nie służąc tylko dla ozdoby lub załatania pozostałej próżni."

Malarstwo Juliana Fałata utrwaliło sposób naszego pojmowania polskiego pejzażu, zwłaszcza zimowego oraz scen myśliwskich. W dobie coraz doskonalszych multimedialnych technik wizualnych, wrażliwość i niedościgła wirtuozeria dzieł Fałata wzbudza zachwyt kolejnych pokoleń.

Na prezentowanych znaczkach pocztowych zostały przedstawione następujące dzieła artysty:

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu, będą w sprzedaży dwa rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu FDC, na których umieszczono dzieła Juliana Fałata: "Portret kobiecy" oraz "Świteź". W Urzędzie Pocztowym Kraków 1 będzie stosowany datownik okolicznościowy.


Podstawowe dane emisji:

projektant:Janusz Wysocki
ilość znaczków:4
wartości:1,20 zł, 1,80 zł, 2,10 zł, 2,60 zł
nakłady:wartości 1,20 zł - 2.400.000 sztuk,
 wartości 1,80 zł - 1.000.000 sztuk,
 wartości 2,10 zł - 800.000 sztuk,
 wartości 2,60 zł - 650.000 sztuk
technika druku:rotograwiura
format znaczków:wartości 1,20 zł i 1,80 zł - 31,25 x 43 mm,
 wartości 2,10 zł i 2,60 zł - 43 x 31,25 mm,
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 50 znaczków
data obiegu:30 września 2003 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij