W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Łazienki Królewskie

2003.05.20. 15:27

Łazienki Królewskie, nazywane też Łazienkami Warszawskimi są autentycznym pomnikiem historii, ale i miejscem urzekającym pięknem, skąd jak twierdzi poeta "Polskę lepiej widać".

Historia słynnego zespołu pałacowo - parkowego sięga roku 1680, kiedy na zlecenie księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, architekt Tylman z Gameren zbudował barokowy centralny pawilon mieszczący łaźnię - stąd też nazwa całego założenia.

Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski, nadał Łazienkom kształt, który w swych zasadniczych zarysach przetrwał do dzisiaj. Stworzył ośrodek promieniujący kulturą na całą Rzeczpospolitą, to za jego sprawą przyjęła się nazwa Łazienki Królewskie. Na zlecenie króla architekci D. Merlini i J.Ch. Kramsetzer oraz rzeźbiarz A. Le Brun przekształcili pawilon Łaźni w klasycystyczny pałac, zwany odtąd Pałacem Na Wyspie lub Pałacem Na Wodzie. Latem król wydawał tu Obiady Czwartkowe z udziałem wybitnych pisarzy, uczonych i artystów. W parku zbudowano utrzymany w stylu wczesnego klasycyzmu Biały Dom i Pałac Myślewicki, pawilon w stylu chińskim, a także Amfiteatr ze sceną na wyspie,most z pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, Wielką Oranżerię i budynek Kordegardy. Zaczęto wznosić kościół zwany Świątynią Opatrzności, wg projektu J. Kubickiego.

Okres świetności zespołu pałacowo - parkowego minął wraz z panowaniem króla Stanisława Augusta. Późniejsze dzieje Łazienek Królewskich były tożsame z trudną historią całego narodu. W czasie II wojny światowej zbiory muzealne zrabowano i wywieziono do Niemiec. Hitlerowcy zniszczyli pomnik Fryderyka Chopina, a Pałac Na Wyspie spalili. Po zakończeniu wojny Łazienki Królewskie zostały odbudowano, są jak dawnej dostępne dla publiczności, odbywają się tu koncerty, spektakle teatralne i spotkania, działają muzea.

Na przygotowanej przez Pocztę Polską serii znaczków pocztowych, przedstawiono najbardziej charakterystyczne dla Łazienek Królewskich zabytki:

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu, będą w sprzedaży dwa rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu FDC, na których umieszczono rzeźbę Wenus z Pokoju Kąpielowego Pałacu Na Wyspie oraz pomnik króla Jana III Sobieskiego. W Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 będzie stosowany datownik okolicznościowy.


Podstawowe dane emisji:

projektant:prof. Stanisław Wieczorek
ilość znaczków:4
wartości:1,20 zł,1,80 zł, 2,10 zł, 2,60 zł
nakłady:wartości 1,20 zł - 4.000.000 sztuk
wartości 1,80 zł - 3.000.000 sztuk
wartości 2,10 zł - 2.000.000 sztuk
wartości 2,60 zł - 1.500.000 sztuk
technika druku:rotograwiura
format znaczków:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 50 znaczków
data obiegu:30 maja 2003 r.

źródło: Poczta Polska

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W ilu edycjach plebiscytu na najładniejsze znaczki brałeś już udział?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij