W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Wielkanoc

2003.03.12. 16:14

Podejmując temat Świąt Wielkanocnych na znaczkach pocztowych Poczta Polska zwróciła się ku tradycyjnym rzeźbiarskim przedstawieniom ludowym Chrystusa Frasobliwego i Chrystusa Zwycięzcy.

Figura Chrystusa Frasobliwego ukazuje Jezusa Chrystusa medytującego w pozie siedzącej, z głową wspartą na dłoni. Z kolei rzeźba Chrystusa Zwycięzcy przedstawia stojącą postać Chrystusa Zmartwychwstałego z uniesioną do góry prawą dłonią w geście błogosławieństwa oraz krzyżem wspartym o ziemię. Przedstawienie duchowych cierpień Chrystusa z jednej strony i Zwycięstwa nad śmiercią i złem z drugiej, posiada duchowy wymiar, głęboko zakorzeniony w polskiej religijności i kulturze ludowej. Głębokie treści religijne, ujęte w prostej formie rzeźbiarskiej lub malarskiej, ukazywane były przez liczne pokolenia twórców ludowych już od pierwszej połowy XIX wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje przedstawienie Chrystusa Frasobliwego, który jest symbolem polskiej sztuki ludowej. Ten typ ikonograficzny wywodzi się z XV-wiecznego dewocyjnego przedstawienia samotnej postaci Chrystusa, oczekującego na Ukrzyżowanie, który należy wiązać ze średniowiecznym nurtem "devotio moderna". Figura Chrystusa Frasobliwego jest mistycznym obrazem fizycznych i duchowych cierpień Zbawiciela, wzywającym do naśladowania jego duchowej postawy. Na związek tematyczny z Męką Chrystusa wskazuje wyniszczenie (debilitatio) ciała Chrystusa - ślady biczowania, cierniowa korona oraz frasobliwa poza, wyrażająca smutek odosobnienia i trwogę przed nieuchronną śmiercią.

Dramatyczne wyobrażenie Chrystusa Frasobliwego, swą lirycznością i wyrazem zadumanej twarzy, zdobyło szczególną popularność wśród ludu, dzięki utożsamieniu cierpień pasyjnych Zbawiciela z trudami życia prostych ludzi. Postać Chrystusa wyraża zatem współczucie i pomaga przetrwać zło i przemoc świata. Jest chłopskim nośnikiem tajemnicy Wcielenia i jej konsekwencji - wspólnoty z Chrystusem. Z czasem figura Chrystusa Frasobliwego umieszczana na rozdrożach wsi i miasteczek, stała się już tylko malowniczym elementem polskiego krajobrazu.

Podobnie Święta Wielkanocne dla większości z nas stają się coraz częściej jedynie tradycją i okazją do spotkania z najbliższymi. W zabieganym świecie brak nam czasu na refleksję nad wartością naszego życia. Wydarzenia Wielkiej Nocy, co roku przybliżają nam tajemnicę Zbawienia i stanowią inspirację do głębszych rozważań. Źródło eschatologicznych przemyśleń stanowią z pewnością uniwersalne, w swym duchowym wymiarze, przedstawienia Chrystusa Frasobliwego i Chrystusa Zwycięzcy. Są one ikonami trudów życia doczesnego i nadziei, które, jak przed wiekami naszym przodkom, dziś nam uświadamiają sens ludzkiej egzystencji.

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu o wartości 2,10 zł (Chrystus Zwycięzca) i 1,20 zł (Chrystus Frasobliwy), będzie również w sprzedaży jedna koperta Pierwszego Dnia Obiegu, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Podstawowe dane emisji:

ilość znaczków:2
wartości:1,20zł; 2,10zł
technika druku:rotograwiura
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 50 sztuk
format znaczków:43 x 31,25 mm
nakład:wartości: 1,20 zł - 17.400.000 sztuk
wartości: 2,10 zł - 2.600.000 sztuk
projektant:Małgorzata Osa
data obiegu:28 marca 2003r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij