W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2022
Cp
2022
Do
2022
Er
2022
Ps
2022

Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Ps
2023
Zn
2024

PERFOMETRREKLAMA

Boże Narodzenie

2009.11.19. 18:39, ostatnia aktualizacja 2009.12.09. 17:33

Boże Narodzenie to jedno z najradośniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone 25 grudnia na pamiątkę narodzin Jezusa w betlejemskiej stajence. Tradycja chrześcijańskiej Europy dodała temu wydarzeniu wiele symbolicznych znaczeń, obrzędów i zwyczajów, tak bliskich sercu każdego człowieka, niezależnie od wieku i pochodzenia.

Są to m.in. w tradycji polskiej: kolacja wigilijna (Wigilia), opłatek, pasterka, kolędy, choinka, szopka bożonarodzeniowa i prezenty.

Wigilia

Z odległych zakątków kraju, a często także z zagranicy spieszą w tym dniu do swoich rodzin bliscy, by zasiąść do wspólnej uroczystej kolacji, która najczęściej rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Na stole pojawiają się postne potrawy, a na honorowym miejscu leży opłatek, wypiekany z białej mąki i wody, bez żadnych dodatków. Zawsze zostawia się jedno nakrycie wolne, na wypadek gdyby do drzwi zapukał jakiś zbłąkany wędrowiec lub ktoś samotny. Na początku wieczerzy rodzina dzieli się opłatkiem, składając sobie życzenia. Ta tradycja była już powszechnie znana w XVII w. Opłatek jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Po posiłku rodzina gromadzi się przy choince, by wspólnie śpiewać kolędy. Prezenty kładzie się pod choinkę najczęściej po wieczerzy wigilijnej. Potem niektórzy uczestnicy Wigilii idą na pasterkę, tradycyjną mszę bożonarodzeniową, odprawianą w kościele katolickim o północy. Tam po raz pierwszy w nowym roku liturgicznym rozbrzmiewają kolędy.

Kolędy polskie

Cała uroda świąt Bożego Narodzenia, ich przesłanie duchowe, różnorodność uczuć i wzruszeń zawarta jest w polskich kolędach, których bogactwo literackie i muzyczne trudno przecenić. Najstarsze, dziś już zapomniane, pochodzą nawet z XV w. Według tradycji twórcą pierwszej kolędy (podobnie jak szopki) był św. Franciszek z Asyżu,. W Polsce kolędy najpierw były tłumaczone z łaciny, a potem ze śpiewników braci czeskich. Na przełomie XVII i XVIII w. nastąpił rozwój kolędy rodzimej jako pieśni bożonarodzeniowej. Wtedy powstała jedna z ważniejszych, do dziś znanych kolęd polskich "W żłobie leży", a także "Przybieżeli do Betlejem" (refren dopisano później), "Jezus malusieńki", "Gdy śliczna panna" i "Anioł pasterzom mówił". Najwięcej kolęd polskich powstało w XIX w. Te żywe do dziś kolędy to m.in.: "Z narodzenia Pana", "Pojdźmy wszyscy do stajenki", "Mędrcy świata", "Lulajże Jezuniu", "Mizerna, cicha", "Gdy się Chrystus rodzi" i piękna, majestatyczna kolęda w rytmie poloneza do słów Franciszka Karpińskiego "Bóg się rodzi" (pochodząca z przełomu XVIII i XIX w.). Kolęda o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką i nie śpiewa się jej podczas nabożeństw.

Nowe znaczki i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska wprowadziła w tym roku do obiegu dwa znaczki bożonarodzeniowe. Na jednym z nich umieszczono stylizowany rysunek Marii i Józefa z Dzieciątkiem, na drugim zaś obrazek ze śpiewającymi kolędy aniołkami na tle choinki. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Na kopercie umieszczono złoto-błękitne aniołki grające na trąbkach, a na datowniku osiołka, nad którym widać Gwiazdę Betlejemską.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Ewa Szydłowska
ilość znaczków:2
wartość:1,55 zł, 2,40 zł
nakład:1,55 zł - 30.000.000 sztuk
2,40 zł - 3.000.000 sztuk
technika druku:rotograwiura
format znaczków:25,5 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 100 sztuk znaczków
data obiegu:27 listopada 2009 roku

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij