W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024

PERFOMETRREKLAMA

25. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2009.10.15. 20:46, ostatnia aktualizacja 2009.10.23. 15:24

19 października 2009 r. mija 25. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, Duszpasterza Ludzi Pracy, przyjaciela "Solidarności", żarliwego kaznodziei i patrioty, który zginął męczeńską śmiercią w obronie prawdy i wiary.

Z rodzinnych stron na służbę Bogu

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy, na Podlasiu. W latach 1961-1965 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w pobliskiej Suchowoli, gdzie został zapamiętany jako ambitny uczeń. Od dzieciństwa był ministrantem. O wyborze swojej drogi życiowej - kapłaństwie, powiadomił kolegów podczas balu maturalnego. Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie rozpoczął w 1965 r. W latach 1966-1968 odbył służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach, gdzie pomimo usilnych prób władz nie poddał się indoktrynacji komunistycznej. Po powrocie z wojska ciężko zachorował. Problemy zdrowotne nie opuściły go do końca życia. 28 maja 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc"

Ta myśl, wydrukowana na obrazku prymicyjnym młodego księdza Popiełuszki, stała się drogowskazem jego kapłańskiego życia. Kierował się nią najpierw jako młody wikary w parafii p.w. Świętej Trójcy w Ząbkach, a następnie w warszawskich parafiach p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Aninie i p.w. Dzieciątka Jezus na Żoliborzu, gdzie głównie pracował z dziećmi i młodzieżą, później zaś w kościele Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu - tu poświęcił się pracy ze studentami medycyny. Od maja 1980 r. był kapłanem w parafii p.w. św. Stanisława Kostki, ostatnim miejscu jego posługi. W 1978 r. został duszpasterzem pracowników służby zdrowia. 31 sierpnia 1980 r. odprawił pamiętną mszę dla strajkujących hutników na terenie Huty Warszawa. Dla nich, swoich przyjaciół, już po zakończeniu strajku, w każdą niedzielę odprawiał mszę o godz. 10.00. Spotykał się z nimi, pomagał, pocieszał, prowadził katechezę, udzielał sakramentów. Zorganizował również cykle wykładów z zakresu nauki społecznej Kościoła, a także prawa, ekonomii, historii Polski i literatury, zapraszając do ich prowadzenia wybitnych specjalistów. Legendarne stały się Msze Św. za Ojczyznę, które ksiądz Popiełuszko odprawiał w żoliborskim kościele.

"Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemoc" (fragment z ostatniej homilii w Bydgoszczy)

Działalność księdza Jerzego, jego odważna postawa, a przede wszystkim głoszone słowo spowodowały, że stał się celem bezustannych ataków władz komunistycznych. Śledzono go i rewidowano jego mieszkanie, podrzucając materiały, które miały skompromitować go jako kapłana. Aranżowano włamania i wypadki samochodowe, narażając go na utratę zdrowia i życia. Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie poddawał się zastraszeniu, a swoją pracę kontynuował do końca życia.

19 października 1984 r., w drodze powrotnej z Bydgoszczy do Warszawy, został uprowadzony przez funkcjonariuszy SB i bestialsko zamordowany. Jego zmasakrowane ciało zostało wrzucone do Wisły koło Włocławka. 30 października wyłowiono Jego zwłoki. Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki, w którym uczestniczyło 500 tysięcy warszawiaków i delegacje z całej Polski, odbył się 3 listopada w kościele św. Stanisława Kostki,. Jego trumnę nieśli opozycjoniści, w tym Lech Wałęsa. Pogrzeb był wielką manifestacją Polaków przeciw ówczesnym władzom - przeciw złu, przemocy i zniewoleniu. Ksiądz Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki. Jego grób otoczony jest wielką czcią, odwiedzany przez licznych pielgrzymów. Obecnie dobiega końca proces beatyfikacyjny księdza Jerzego, trwający od 1997 r.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC)

Pragnąc uczcić 25. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, Poczta Polska przygotowała znaczek z fotografią portretową kapłana, autorstwa Tomasza Wesołowskiego. W tle widoczne jest biało-czerwone płótno, symbol patriotyzmu, ale też niewinności i męczeństwa. Na kopercie FDC umieszczono zdjęcie autorstwa Tomasza Wierzejskiego, wykonane w dniu pogrzebu księdza Jerzego. Na pierwszym planie widać nieprzebrane tłumy cisnące się w bocznej uliczce oraz budynek mieszkalny, na którego dachu znajdują się także uczestnicy pogrzebu. Zza budynku widoczne są wieże kościoła św. Stanisława Kostki. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy w kształcie różańca, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.



Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków:1
wartość:1,55 zł
nakład:450.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 16 szt. znaczków
data obiegu:19 października 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij