W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

EUROPA. 2009 Międzynarodowy Rok Astronomii

2009.05.12. 13:25

Dość powszechnie astronomia uważana jest za pranaukę, albowiem z rozważań nad ruchami ciał niebieskich narodziły się najstarsze teorie o ogólnej budowie całego naszego świata.

EUROPA. 2009 Międzynarodowy Rok Astronomii

W postaci takiej kosmologii dała ona początki filozofii (w szczególności greckiej), z której dopiero później rozwinęły się pozostałe nauki szczegółowe.

Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Inicjatorem była Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), a okazją jest kilka ważnych rocznic. 400 lat temu Galileusz użył po raz pierwszy lunety do obserwacji nieba. Był to przełom, a dokonane dzięki nowemu wynalazkowi odkrycia stanowią fundamenty astronomii. Ponadto w 2009 roku mija 40 lat od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu i 90-lecie utworzenia IAU.

"Odkryj swój Wszechświat" to hasło MRA2009, bo pasja astronomiczna to nie tylko domena naukowców, ale też wielu osób, które amatorsko obserwują niebo. Nieskończony kosmos jest w zasięgu każdego oka, a jego tajemnice można zgłębiać za pomocą lunety i komputera. W tym roku pomocą dla hobbystów są liczne projekty komitetów organizacyjnych MRA2009 (programy edukacyjne, pokazy, wystawy i in.)

Astronomia w Polsce

Być może nie każdy wie, że talent Mikołaja Kopernika nie narodził się na całkiem dziewiczym gruncie, albowiem krakowski Uniwersytet Jagielloński, pomimo stosunkowo krótkiej tradycji już w XV wieku osiągnął w Europie sławę najlepszej uczelni astronomicznej; stało się tak dzięki działalności takich uczonych, jak m.in. Marcin Bylica i Wojciech z Brudzewa. Pomimo późniejszego obniżenia poziomu uczelni krakowskiej, gwiazda astronomii polskiej raz jeszcze rozbłysła w XVII wieku na europejską skalę dzięki osiągnięciom pochodzących z Gdańska Jana Heweliusza i Stanisława Lubienieckiego, zasłużonych szczególnie w obserwacjach Księżyca i komet. Wprawdzie utrata niepodległości przerwała również rozwój nauki polskiej, jednakże już wkrótce po zakończeniu I wojny światowej środowisko astronomiczne zyskało nowe, niezwykle sprawne i powszechnie wykorzystywane narzędzie obliczeniowe w postaci teorii krakowianów, opracowanej przez innego polskiego astronoma, Tadeusza Banachiewicza. W drugiej połowie XX wieku światowy rozgłos uzyskały prace Bohdana Paczyńskiego, odkrywcy rozbłysków gamma i twórcy ich teorii, a ostatnio podobną sławę uzyskał Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszej planety, krążącej daleko poza Układem Słonecznym wokół dogorywającej gwiazdy neutronowej.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Z okazji MRA2009 Poczta Polska przygotowała znaczek pokazujący w sposób symboliczny jak obserwacje nieba przekładane są na język człowieka. Na znaczku i kopercie FDC znajdują się rysunki gwiazdozbiorów i gwiazda, której promienie utworzone są z bardzo długich liczb. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Filatelistyka

Jak co roku znaczki EUROPA stają do konkursu. Można je wszystkie obejrzeć na stronie internetowej PostEurop i do 8 sierpnia 2009 r. zagłosować na wybrany. W ubiegłym roku, gdy tematem znaczków był list, zwyciężył znaczek z Węgier. Życząc powodzenia polskiemu znaczkowi, zachęcamy internautów do głosowania.


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Agata Tobolczyk
ilość znaczków:1
wartość:3 zł
nakład:600.000 sztuk
technika druku:offsetowa
format znaczka:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 8 sztuk znaczków
data obiegu:5 maja 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail, kliknij przycisk OK i potwierdź na następnej stronie

Więcej informacji >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022
Cp
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij