W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Światowa Wystawa Filatelistyczna "China 2009"

2009.04.30. 11:31

W dniach 10-16 kwietnia 2009 r. w Luoyang, w chińskiej prowincji Henan, odbyła się Światowa Wystawa Filatelistyczna zorganizowana pod patronatem FIP (Fédération Internationale de Philatélie).

Światowa Wystawa Filatelistyczna "China 2009"

Chiny gościły u siebie wystawców z całego świata również w 1999 r. podczas wystawy w Pekinie, a w latach 1996 i 2003 organizowały podobne imprezy dla krajów azjatyckich. Tegoroczna ekspozycja przyciągnęła do Luoyang filatelistów z ponad 110 krajów. Zaprezentowano ponad trzy tysiące kolekcji. Wystawy są okazją nie tylko do pokazania cennych zbiorów, ale także do zapoznania się ze współczesną światową filatelistyką, jak również do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów handlowych.

Miasto piwonii

Luoyang to jedno z najstarszych miast w Chinach, położone w centralnej części kraju, nad rzeką Luo He (stąd jego nazwa). Ten ważny ośrodek handlowy pełnił funkcję stolicy w czasie panowania większości dynastii. Miasto i jego okolice obfitują w atrakcje turystyczne, takie jak słynne groty w Longmen z wykutymi w skale świątyniami i posągami Buddy, czy Świątynia Białego Konia z I w. n.e. - najstarszy klasztor buddyjski w Chinach. Symbolem Louyang jest piwonia, dlatego ten właśnie kwiat stał się graficznym symbolem wystawy i pojawił się na wielu walorach filatelistycznych zaprojektowanych specjalnie na tę okazję.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Z okazji Światowej Wystawy Filatelistycznej Poczta Polska wydała bloczek ze znaczkiem, na którym widnieje ryba wyskakująca z oczka wodnego o kształcie pocztowego znaczka. Ryba jest w chińskiej tradycji symbolem obfitości i bogactwa. Drugim symbolem, jaki znalazł się na bloczku i kopercie FDC, są stylizowane piwonie i płatki kwiatów zatopione jak gdyby w papierze czerpanym. Jest to nawiązanie do faktu, że papier jest chińskim wynalazkiem, oraz do wspomnianego już symbolu miasta Luoyang. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy, również z motywem piwonii, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Filatelistyka

Warto przypomnieć, że zaledwie trzy lata temu Poczta Polska wydała wspólnie z Pocztą Chin dwa znaczki przedstawiające zabytkowe naczynia wykonane ze złota i srebra. Polskie znaczki zostały nagrodzone przez Komitet Organizacyjny wystaw WIPA w Wiedniu w konkursie na najpiękniejszy znaczek świata 2006 roku (Grand Prix, 4. miejsce).


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Ewa Mońko
ilość znaczków:1 w formie bloku
wartość:3 zł
nakład:400.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczka:31,25 x 39,5 mm
format bloku:90 x 70 mm
papier:fluorescencyjny
data obiegu:16 kwietnia 2009 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail, kliknij przycisk OK i potwierdź na następnej stronie

Więcej informacji >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022
Cp
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij