W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

450 lat Poczty Polskiej 1558-2008

2008.09.30. 14:28

Zanim narodziła się poczta, przekazywaniem korespondencji zajmowali się posłańcy.

Historia poczty na ziemiach polskich

W średniowieczu z takich usług korzystali jedynie władcy, bogaci kupcy i niektóre zorganizowane społeczności, jak miasta, uniwersytety czy klasztory. Gońcy królewscy korzystali z tzw. podwód - koni i wozów wymienianych w stałych miejscach na trasie.

Data narodzin poczty w Polsce to 18 października 1558 r. Wówczas to król Zygmunt August ustanowił stałe połączenia pocztowe między Krakowem a Wenecją (później też do Wilna). Powodem były liczne sprawy we Włoszech, wynikłe po śmierci matki - królowej Bony. Nadzór nad pocztą król powierzył Prosperowi Prowanie, dworzaninowi włoskiego pochodzenia. Przez długie lata to władca finansował pocztę. Dopiero Władysław IV w 1647 r. wprowadził podatek podwodowy w całym kraju. Niestety w XVII w. Polskę wyniszczyły wojny, a następny krok w rozwoju poczty zrobiono dopiero za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mogli z niej już korzystać wszyscy obywatele, wprowadzono stałe opłaty pocztowe oraz mundury i trąbki pocztowe dla pocztylionów (zwanych też kursorami). Tę najsprawniejszą w ówczesnej Europie pocztę unicestwiły rozbiory Polski. Przez krótki czas funkcjonowała jeszcze poczta Księstwa Warszawskiego (ok. 1807-1812) i Królestwa Polskiego (ok. 1815-1830). Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. konieczne było stworzenie jednolitego systemu łączności na scalonych ziemiach. W latach międzywojennych poczta rozwijała się dynamicznie, sprawnie wprowadzano nowe usługi (np. przekazy, wypłaty rent, doręczanie czasopism, poczta lotnicza).

Podczas powstań narodowych i wojen działały głównie poczty polowe, podporządkowane wojsku, ale pocztowcy zawsze aktywnie uczestniczyli w walce o niepodległość m. in. przekazując tajne przesyłki i druki czy informując o sytuacji wroga. Do historii przeszła bohaterska obrona Poczty Gdańskiej w 1939 r. Podczas powstania warszawskiego w 1944 r. sprawnie działała Poczta Harcerska. W trudnych latach II wojny światowej działała polska poczta na emigracji. Emitowane przez nią znaczki podnosiły rodaków na duchu.

Ważne daty:

1860 - pierwszy polski znaczek pocztowy

1919 - utworzenie Ministerstwa Poczt i Telegrafów

1 maja 1919 - przystąpienie do Światowego Związku Pocztowego UPU

22 marca 1928 - utworzenie państwowego przedsiębiorstwa Polska Poczta, Telegraf i Telefon (PPTiT)

Zadania poczty

Oprócz przekazywania listów i paczek poczta zajmowała się też transportem pasażerskim. Było tak do połowy XIX w., gdy wzrosło zapotrzebowanie na tę usługę i pojawiły się prywatne firmy transportowe. XIX-wieczne wynalazki, telegraf i telefon, szybko dołączyły do wachlarza usług pocztowych. Dziś również, oprócz tradycyjnej oferty, placówki Poczty Polskiej oferują szeroki zakres usług finansowych, ubezpieczeniowych i handlowych. Ponadto jest to instytucja, która aktywnie uczestniczy w ważnych wydarzeniach społecznych, prowadzi działalność charytatywną oraz promuje sport i kulturę.

Nowe znaczki i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Z okazji jubileuszu 450-lecia Poczty Polskiej został wyemitowany blok z trzema znaczkami. Na tle historycznych panoram Krakowa i Wenecji umieszczono wizerunki trzech osób, dzięki którym funkcjonowała pierwsza polska poczta: króla Zygmunta Augusta, Prospera Prowany oraz Sebastiana Montelupiego, który przejął zarząd nad pocztą królewską w 1564 r. Na znaczku obok króla, a także na kopercie FDC, pojawia się tekst przywileju nadanego Prowanie. W rogu bloku wytłoczony został znak jubileuszowy. Ma on formę odbitki pieczęci, w której każda cyfra napisu "450 lat" reprezentuje inną epokę. Znaczkom towarzyszy datownik okolicznościowy w formie dawnej pieczęci poczty krakowskiej, a stosowany jest w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Maciej Jędrysik
autorzy rytu:Przemysław Krajewski, Maciej Kopecki, Wanda Zajdel
ilość znaczków:3 w formie bloku
wartość:3 x 1,45 zł
nakład:po 500.000 sztuk każdego
technika druku:stalorytnicza i rotograwiurowa
format znaczków:25,5 x 31,25 mm, 51 x 31,25 mm, 25,5 x 31,25 mm
format bloku:120 x 80 mm
papier:fluorescencyjny
data obiegu:15 września 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij