W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024

PERFOMETRREKLAMA

Igrzyska XXIX Olimpiady Pekin 2008

2008.08.13. 15:15, aktualizacja 2008.08.13. 21:21

W dniach od 8 do 24 sierpnia tego roku oczy całego świata zwrócone są na Pekin. W 2001 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o przyznaniu chińskiej stolicy organizacji letnich igrzysk olimpijskich.

Igrzyska w Pekinie

Ta lokalizacja wywołała wiele kontrowersji. Chiny to fascynujący kraj o ciekawej historii i bogatej kulturze, wielka siła gospodarcza w skali świata, ale też państwo, w którym system sprawowania rządów, sprawa respektowania praw człowieka i wolności obywatelskich nieustannie budzą sprzeciwy opinii międzynarodowej.

Mimo emocji wywołanych decyzją MKOl-u olimpiada jest niezaprzeczalnym świętem sportu. Hasło igrzysk w Pekinie brzmi: "Jeden świat - jedno marzenie". Polska reprezentacja olimpijska liczy 263 sportowców, najwięcej od 28 lat! Poczta Polska jest jednym ze sponsorów Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2008.

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Na znaczkach wydanych z okazji igrzysk przedstawiono 4 z 28 olimpijskich dyscyplin sportowych: pływanie, piłkę siatkową, skok o tyczce oraz szermierkę, czyli te dyscypliny, w których Polacy szczególnie upatrują swoich szans medalowych. Znaczki są razem umieszczone w bloku na tle tradycyjnego chińskiego drzeworytu oraz słowa Pekin w oryginalnym zapisie.

W projekcie koperty Pierwszego Dnia Obiegu posłużono się tą samą ilustracją z wmontowanym zdjęciem nowego olimpijskiego stadionu pekińskiego, zwanego "Ptasim Gniazdem".

Datownik okolicznościowy będzie stosowany nietypowo w Urzędzie Pocztowym Warszawa 88 (na ul. Melomanów 10). Ósemka jest dla Chińczyków szczęśliwą liczbą. Nieprzypadkowo olimpiada rozpoczyna się 8.08.2008 r. o godzinie 8.08 wieczorem lokalnego czasu. Cyfra 8 została też w specjalny sposób wyróżniona w projekcie znaczków Poczty Polskiej. Chcielibyśmy, aby ósemka przyniosła szczęście również polskiej reprezentacji.

Filatelistyka

Poczta Polska przygotowuje znaczki związane z kolejnymi igrzyskami olimpijskimi od 1956 r. Ukazała się wówczas seria 6 znaczków z okazji XVI olimpiady w Melbourne. Zaraz po igrzyskach wydrukowany został dodatkowy znaczek z powodu rekordowego skoku w dal na odległość 6,35 m i złotego medalu Elżbiety Krzesińskiej. W warszawskim Centrum Olimpijskim na Żoliborzu przez najbliższe miesiące będzie można oglądać wystawę wszystkich emisji olimpijskich.

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Janusz Wysocki
ilość znaczków:4
wartość:2 x 10 gr, 2 x 1,45 zł
nakład:750.000 szt.
technika druku:offsetowa
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
data obiegu:8 sierpnia 2008 r.

Każdego dwa formaty wydawnicze:

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij