W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Sanktuaria maryjne - Maria Śnieżna

2008.07.16. 12:28

Góra Igliczna znajduje się w Sudetach, w sąsiedztwie Śnieżnika. Nieopodal jej szczytu wznosi się niewielki późnobarokowy kościół - sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna".

Sanktuarium na Górze Iglicznej

Celem pielgrzymek jest drewniana figura Maryi z Dzieciątkiem - ludowa kopia figury z sanktuarium w Mariazell w Austrii. Figurę sprowadził w 1750 r. Krzysztof Veit z wioski Wilkanów, gdyż z powodu zmiany granic państwowych mieszkańcy tych okolic nie mogli już swobodnie pielgrzymować do Mariazell. Figura ustawiona była początkowo pod bukiem, który po 15 latach został zwalony przez wichurę. Dla ocalałej figury zbudowano wkrótce kaplicę. W 1777 r. udokumentowano pierwsze uzdrowienie, a wkrótce wiele następnych. Dla przybywających coraz tłumniej pielgrzymów kaplica była za mała i konieczne stało się wybudowanie kościoła. Nową świątynię poświęcono w 1782 r.

Maria Śnieżna

Nazwa sanktuarium wiąże się z legendą z pierwszych wieków chrześcijaństwa, wg której śnieg pojawił się w Rzymie w środku lata, aby wskazać miejsce pod budowę kościoła poświęconego Matce Bożej. Był to zapowiedziany wcześniej we śnie znak dla papieża Liberiusza oraz dla rzymianina Jana, wybranego na budowniczego pierwszej świątyni maryjnej - Santa Maria Maggiore.

Sudeckiej świątyni nadano wezwanie Matki Bożej Śnieżnej ze względu na położenie w górach. Budowniczym kościoła towarzyszył pośpiech i myśl o pierwszym śniegu, gdyż budowę należało ukończyć przed nadejściem zimy.

Święto Matki Bożej Śnieżnej przypada 5 sierpnia.

Koronacja cudownej figury

21 czerwca 1983 r. sanktuarium zostało w specjalny sposób uhonorowane poprzez koronację figury Marii Śnieżnej przez papieża Jana Pawła II oraz nadanie jej tytułu "Przyczyna Naszej Radości". Koronacja figury odbyła się we Wrocławiu. Chociaż wówczas papież nie odwiedził sanktuarium na Górze Iglicznej, to jednak bywał tam kilkakrotnie w latach 50. i 60. jeszcze jako ksiądz Karol Wojtyła, orędownik kultu maryjnego.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

W 25. rocznicę koronacji figury z sanktuarium Marii Śnieżnej Poczta Polska wydała znaczek prezentujący figurę, która zazwyczaj znajduje się w ołtarzu świątyni na Górze Iglicznej. Na kopercie FDC przedstawiono zimowy widok kościoła na Górze Iglicznej. W datowniku okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Bystrzyca Kłodzka 1 użyto motywu koron zdobiących figurę z sanktuarium.

Filatelistyka

Jeśli uwzględnić zeszłoroczną emisję pt. "Obchody Leśniowskiego Roku Jubileuszowego", prezentowany znaczek jest już czterdziestym z wydanych od 1993 r. znaczków pocztowych, przedstawiających figury lub obrazy czczone w polskich sanktuariach maryjnych.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Maciej Jędrysik
ilość znaczków:1
wartość:1,35 zł
nakład:400.000 sztuk
technika druku:offsetowa
format znaczka:31,25 x 39,5 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:po 16 znaczków
data obiegu:21 czerwca 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij