W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Światowa Wystawa Filatelistyczna - EFIRO 2008

2008.07.14. 16:58

Pierwsza wystawa EFIRO (Rumuńska Wystawa Filatelistyczna) odbyła się w 1932 r. z okazji 70-lecia połączenia dwóch poczt: Mołdawii i Wołoszczyzny.

Wystawy EFIRO

Jej inicjatorem był magazyn "Trybuna Filatelistyczna", a patronem - król Karol II.

Okazją do zorganizowania w 1998 r. drugiej wystawy EFIRO było 150-lecie rewolucji 1848 r.oraz 140. rocznica wydania pierwszego znaczka rumuńskiego. Trzecia wystawa miała miejsce we wrześniu 2004 r. z okazji 130. rocznicy założenia oraz 23. kongresu UPU (Światowego Związku Pocztowego).

Tegoroczna wystawa jest więc czwartą, a jednocześnie Rumunia stała się po raz pierwszy gospodarzem Światowej Wystawy Filatelistycznej. Wystawa pod hasłem "Czas mija, a znaczki pozostają" odbywa się w Bukareszcie w centrum wystawienniczym Romexpo w dniach 20-27 czerwca. Dzień po zakończeniu wystawy zbierze się kongres FIP (Międzynarodowej Federacji Filatelistyki).

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

W dniu otwarcia wystawy EFIRO 2008 Poczta Polska wprowadziła do obiegu bloczek z przedstawieniem koperty, z której wystaje fragment budynku Ateneum Rumuńskiego. Poza polem znaczka widać pióro wieczne, którego stalówkę zdobi głowa tura. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Ateneum Rumuńskie - powstało dzięki składkom publicznym, aby stać się świątynią nauki i sztuki. Obecnie jest siedzibą filharmonii. W zdominowanym przez architekturę socrealizmu Bukareszcie Ateneum jest symbolem tradycji i kultury. Jest to budynek z końca XIX w., zbudowany w stylu neoklasycystycznym wg projektu francuskiego architekta A. Gallerona.

Filatelistyka

Aby wypromować we własnym kraju Światową Wystawę Filatelistyczną Poczta Rumunii przygotowała specjalne emisje na rok 2006, 2007 i 2008, pokazujące najstarsze rumuńskie znaczki. Bloczek zapowiadający EFIRO 2008 wydany w 2007 r. ma nietypowy układ, ponieważ oś znaczka jest odchylona względem osi bloczka o 10 stopni.

Głowa tura (lub żubra) z gwiazdą między rogami jest herbem Mołdawii, a także jednym z elementów godła Rumunii. Znaczek z głową tura, choć wydany w 1858 r. jeszcze przez pocztę Mołdawii, traktowany jest jako pierwszy znaczek rumuński. Datą jego pierwszej emisji był 15 lipca 1858 r. Kolejne ukazały się w czasie od 1 listopada 1858 do 1 maja 1862 r.


Podstawowe dane emisji:

autor projektu:Kuba Sowiński
autor rytu:Przemysław Krajewski
ilość znaczków:1 w formie bloku
wartość:3 zł
nakład:blok perforowany: 300.000 sztuk
blok nieperforowany: 60.000 sztuk
technika druku:stalorytnicza i rotograwiurowa
format znaczka:43 x 31,25 mm
format bloku:90 x 70 mm
papier:fluorescencyjny
data obiegu:20 czerwca 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Wygląd znaczków wprowadzonych do sprzedaży może różnić się od projektów przedstawianych w zapowiedziach.

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij