W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2008

2008.06.12. 17:18

Piłka nożna to najpopularniejszy na naszym kontynencie sport, ma proste zasady, jest tani, a dostarcza wielu emocji zawodnikom i kibicom.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2008

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbywają się, podobnie jak olimpiady, co 4 lata. Organizuje je UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich), federacja powstała w 1954 r. Pierwsze ME rozegrano we Francji w 1960 r. pod nazwą Puchar Narodów Europy. Zwycięzcami byli zawodnicy z ZSRR, a udział wzięły tylko 4 najlepsze drużyny. Tak było do roku 1976. Następnie w latach 1980-1992 startowało 8 drużyn, a od 1996 r. - 16 i tak jest do dziś. Prawo udziału, oprócz finalistów, ma też gospodarz imprezy. Rywalizację podczas finału poprzedzają kwalifikacje grupowe. Eliminacje rozpoczynają się jesienią dwa lata przed rokiem Mistrzostw. Z każdą edycją wzrasta zainteresowanie finałami ME. Potrafią dostarczyć niespodzianek, jak podczas poprzednich w 2004 r., kiedy pierwsze miejsce zdobyła drużyna Grecji. Mecze Euro 2008 rozgrywane są w dniach 7-29 czerwca na ośmiu stadionach w Austrii i Szwajcarii.

Udział Polski

W tym roku polscy kibice już mają powody do radości, bez względu na wyniki rozgrywek Euro 2008, ponieważ po raz pierwszy w historii Mistrzostw Europy polska reprezentacja zakwalifikowała się do udziału w turnieju finałowym. W 2012 r. Polska będzie współgospodarzem ME (razem z Ukrainą), co również gwarantuje udział polskiej reprezentacji w rywalizacji.

Lata największych sukcesów piłkarskich Polaków to: 1936 - IV miejsce na Igrzyskach Olimpijskich, 1972 złoty medal olimpijski, srebrne medale w latach1976 i 1992, a ponadto w 1974 i 1982 - III miejsca na Mistrzostwach Świata.

Nowy znaczek i koperta FDC

Z okazji Euro 2008 Poczta Polska prezentuje znaczek i kopertę FDC z kolorową grafiką, kojarzącą się z atmosferą stadionu, okrzykami kibiców i malunkami na ich twarzach. Jest to dobra ilustracja hasła, z którym biało-czerwoni pojechali na Euro: "...bo liczy się sport i dobra zabawa". Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Filatelistyka

Poczta Polska emitowała piłkarskie znaczki wielokrotnie z okazji Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich oraz sukcesów Polaków, jak np. w 1974 r., kiedy na znaczkach z przywieszkami upamiętniono sukcesy drużyny trenera Kazimierza Górskiego.


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Anna Niemierko
ilość znaczków:1
wartość:1,35 zł
nakład:600.000 sztuk
technika druku:rotograwiura
format znaczka:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusz sprzedażny:po 50 znaczków
data obiegu:30 maja 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij