W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Poczta Polska
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Kocham Cię

2008.02.25. 12:46

Walentynki

To sympatyczne importowane w latach 90. z krajów anglosaskich święto zakochanych szybko znalazło w Polsce zwolenników, głównie wśród młodych ludzi.

Jest dobrą okazją do okazania komuś sympatii, do sprawienia niespodzianki prezentem lub listem. Na piśmie łatwiej jest wyrazić uczucia, więc walentynki są szansą dla nieśmiałych.

Święty Walenty

Biskup rzymski żyjący w II/III w., patron chorych na padaczkę. Za sprawą legend na temat jego współczucia dla zakochanych i udzielania ślubów wbrew woli cesarza, jego opiece zaczęto oddawać również zakochane pary.

Tradycja korespondencji walentynkowej

Liściki miłosne krążyły zapewne odkąd ludzie zaczęli posługiwać się pismem. Korespondencja zakochanych z czasem zyskała niezwykłą oprawę. List mógł być np. perfumowany, zdobiony koronkami, bogato ilustrowany lub zaszyfrowany. Wymagało to sporo pracy i przygotowań. Gotowe drukowane kartki walentynkowe pojawiły się w połowie XIX w. Zdobiły je oczywiście serca, amorki, gołąbki, kwiaty i najczęściej zwrot "From Your Valentine" ("Od Twojego Walentego"). Z zasady wysyłane były anonimowo.

Walentynkowe znaczki pocztowe ukazują się na świecie od ok. 20 lat. W 1999 r. poczta francuska wydała pierwsze znaczki w kształcie serca i choć trudno było je oderwać nie uszkadzając perforacji, to znakomicie prezentowały się na kopertach i pocztówkach. Poczta Polska już od 15 lat wydaje okolicznościowe znaczki pocztowe na dzień św. Walentego. Często pojawiają się na nich serca, ale były też owoce, kwiaty i motyle, a nawet pies z kotem.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Miłość nie jest stanem, w którym przeważa racjonalne myślenie, a więc i ilustracja na walentynkowym znaczku nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Kojarzy się z baśnią, snem lub marzeniem. Widzimy tajemnicze wejście do krainy miłości, szczęścia, spokoju i radości. Ogrodowa furtka po otwarciu tworzy kształt serca. Klucz do niej znajduje się w datowniku (stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1). Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu widnieje akcent pocztowy - otwarta kartka, podobnie jak tajemnicza furtka, w kształcie serca. W sąsiedztwie białych obłoków znajdujemy odręcznie spisane słowa Petrarki z sonetu 132.: "Jeśli to nie jest miłość - cóż ja czuję? A jeśli miłość - co to jest takiego?".


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków:1
wartość:1.35 zł
nadkład:2.000.000 sztuk
technika druku:offsetowa
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:7 luty 2008 r.

źródło: Poczta Polska

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W ilu edycjach plebiscytu na najładniejsze znaczki brałeś już udział?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij