W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024

PERFOMETRREKLAMA

Twórczość Jerzego Dudy-Gracza

2007.11.21. 11:45

W trzecią rocznicę śmierci wybitnego malarza Poczta Polska prezentuje znaczek pocztowy z autoportretem Jerzego Dudy-Gracza.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Jest to "Autoportret jubileuszowy", namalowany w 1999 r. na 30-lecie pracy twórczej, z wieńcem laurowym na głowie, jak zawsze autoironiczny.

Na kopercie FDC umieszczono obraz "Załęcze - moje kochania" z 1996 r. z cyklu "Obrazy prowincjonalno-gminne" oraz cytat, bardzo ważny dla zrozumienia twórczości artysty:

"Urodziłem się w Częstochowie, mieszkam na Śląsku, maluję wyłącznie w Polsce, bo jestem człowiekiem chorym na Polskę, mogę żyć i pracować wyłącznie tutaj."

Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik, stosowany w Urzędzie Pocztowym Częstochowa 1.


Biografia

Jerzy Duda-Gracz urodził się w Częstochowie 20 marca 1941 r. Od dziecka obdarzony był wielkim talentem. Rysunek i malarstwo były dla niego, jak sam mówił, koniecznością, jak oddychanie. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych studiował na wydziale grafiki ASP w Katowicach (filia uczelni krakowskiej). Przez wiele lat wykładał w szkołach artystycznych w Katowicach i Warszawie. Twórca wielokrotnie nagradzany, jego prace znajdują się w muzeach i galeriach na całym świecie oraz w zbiorach prywatnych. Zmarł 5 listopada 2004 r. podczas pleneru w Łagowie.

Twórczość

Duda-Gracz stworzył indywidualny styl, przyciągający tłumy wielbicieli jego sztuki na wystawy. Była w nim groteska, karykatura, krytyka ludzkich wad i słabości, publicystyka i moralizatorstwo. To dotyczy głównie lat 70., kiedy na obrazach królowali niechlujni robotnicy, baby o zdeformowanych ciałach, ludzie pokraczni, leniwi, głupi, trochę śmieszni, trochę żałośni. Ich otoczenie to zazwyczaj rudery, bałagan, pejzaż brzydki i przygnębiający.

Jednak w późniejszej twórczości stopniowo zaczęła przeważać melancholia, tęsknota za odchodzącym w przeszłość światem i ogromny sentyment do polskiego krajobrazu.

"Spieszę się, bo moja Polska topi się coraz szybciej jak zeszłoroczny śnieg, a ja chcę zdążyć ją namalować, chociaż to absurd, bo ona jest przecież tylko we mnie i umrze razem ze mną."

W dorobku malarza znalazły się pejzaże, autoportrety i portrety, cykle malarskie (m.in. religijne) i scenografie teatralne. Obrazy powstawały zazwyczaj szybko, a każdy był opatrywany numerem i datą. Ostatnim wielkim cyklem było dzieło "Chopinowi" (1999-2003), czyli ilustracja wszystkich utworów kompozytora. Twórczość Dudy-Gracza jest dla niektórych odbiorców trudna do zaakceptowania, szczególnie jeśli chodzi o obrazy religijne, gdzie zderza się sacrum i profanum (jak w "Golgocie Jasnogórskiej", gdzie artysta przedstawił wśród licznych postaci historycznych i współczesnych również siebie i swoją rodzinę), ale nikt nie przechodzi obojętnie obok jego dzieł.

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:J. Pietras
ilość znaczków:1
wartość:1,35 zł
nakład:540.000
technika druku:offset
format znaczka:39,5 x 51 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 18 znaczków
data obiegu:5 listopada 2007 r.
numer katalogowy:4190

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij