W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Er
2024
Ps
2024

Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Polskie ogrody zoologiczne

2007.10.08. 17:58

Poczta Polska prezentuje kolejne cztery znaczki z serii "Polskie ogrody zoologiczne".

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Pierwsza emisja ukazała się we wrześniu 2005 r. Wówczas prezentowane były ogrody w Warszawie, Poznaniu, Opolu i we Wrocławiu. Nowe znaczki poświęcone są ogrodom z Płocka, Łodzi, Gdańska i Krakowa. Każdemu znaczkowi towarzyszy oddzielna koperta FDC ozdobiona dekoracyjnym deseniem oraz datownik okolicznościowy z sylwetką zwierzęcia ze znaczka. Datowniki będą stosowane odpowiednio w urzędach pocztowych: Płock 1, Łódź 1, Gdańsk 1 i Kraków 1.

Ogrody zoologiczne

Pierwsze ogrody zoologiczne prowadzone dla celów naukowych, niedostępne dla osób z zewnątrz, powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Z czasem przekształciły się w miejsca do zwiedzania, a dziś służą nie tylko rozrywce, czy zaspokojeniu ciekawości, ale przede wszystkim są azylami, w których mogą przetrwać przedstawiciele licznych gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ogrody zoologiczne z całego świata zrzeszają się, aby mądrze i skutecznie współpracując zapewnić bogactwo i różnorodność fauny na Ziemi. Wymiana zwierząt między ogrodami z odległych części świata, opieka weterynaryjna i zapewnienie jak najlepszych warunków życia procentują, gdy na świat przychodzi w niewoli zdrowe i liczne potomstwo.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

Założony w 1951 r. na skarpie wiślanej, na powierzchni 10 ha. Pomimo niewielkiej powierzchni bierze udział w wielu ważnych programach hodowlanych. Ma wspaniałe akwaria, słynie z hodowli rzadkich gatunków gadów i płazów. Płockie ZOO na znaczku pocztowym reprezentuje tamaryna cesarska, ponieważ ogród może poszczycić się jedną z największych w Europie kolekcją tamaryn i marmozet, małpek, których naturalnym środowiskiem jest amazońska dżungla.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Ponad 3 tys. zwierząt mieszka tu na powierzchni 16,5 ha. Ogród powstał w 1938 r., ale początkowo był o połowę mniejszy. Chlubą ZOO jest hodowla ptaków, dlatego na znaczku znalazł się bocian czarny. Ten rzadko spotykany gatunek po wielu latach udało się rozmnożyć, co jest wielkim sukcesem hodowlanym łódzkiego ogrodu.

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża w Gdańsku-Oliwie

Największy w Polsce ogród o powierzchni ponad 120 ha został założony w 1954 r. w Dolinie Leśnego Młyna w Oliwie. W uporządkowaniu i urządzeniu terenu ZOO w pierwszych latach jego istnienia duży udział brali pełni entuzjazmu mieszkańcy Trójmiasta. Dziś znajduje się tu wiele egzotycznych gatunków ginących, takich jak hipopotamy karłowate czy kondory wielkie. Na znaczku reprezentantem trójmiejskiego ZOO jest słoń afrykański - również gatunek zagrożony.

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Istnieje od 1929 r. Położony jest na wzniesieniu w Lesie Wolskim na powierzchni 20 ha. Początkowo dominowały w nim rodzime gatunki zwierząt. W latach 60. i 70. znacznie przebudowano i powiększono teren ZOO. Teraz jedną z atrakcji są mieszkające na nowoczesnych wybiegach największe dzikie koty, m.in. irbisy, czyli pantery śnieżne. Krakowski ogród słynie z hodowli tych pięknych zwierząt, które dobrze się tu czują i skutecznie rozmnażają. Dlatego na znaczku umieszczono właśnie fotografię irbisa.

Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:M. Błażków
ilość znaczków:4
wartości:1,35 zł, 2,40 zł, 3 zł, 3,55 zł
nakłady:1,35 zł: 800.000 sztuk
2,40 zł: 300.000 sztuk
3 zł: 500.000 sztuk
3,55 zł: 600.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczków:31,25 x 43 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:11 września 2007 r.
numer katalogowy:4177 - 4180

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij