W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień 2007"

2007.09.28. 19:20

Z okazji 50. edycji festiwalu "Warszawska Jesień" Poczta Polska prezentuje znaczek pocztowy wraz z kopertą Pierwszego Dnia Obiegu FDC.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Inspiracją do głównego motywu graficznego użytego na znaczku i na kopercie FDC był elektroniczny zapis dźwięku. Na kopercie stanowi on wielobarwne spektrum, które na znaczku przekształca się w panoramę Warszawy. Nad miastem, zamiast księżyca, widać charakterystyczne logo festiwalu. Takie pomysłowe zestawienie ilustruje charakter "Warszawskiej Jesieni" - ciekawy, wielokierunkowy, zaskakujący i nowoczesny.

Logo festiwalu zostało także użyte w projekcie datownika okolicznościowego, gdzie jest wkomponowane w liczbę 50. Datownik będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Historia festiwalu "Warszawska Jesień"

Od początku warszawski festiwal muzyki współczesnej był ewenementem. Pierwszy został zorganizowany w 1956 r. z inicjatywy kompozytorów Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego. Od razu udało się do Polski sprowadzić wspaniałych wykonawców.

Zadaniem "Warszawskiej Jesieni" było zarówno zapoznanie polskiej publiczności ze współczesną muzyką światową, jak również upowszechnianie rodzimej twórczości. Po latach wojny i stalinizmu powstała duża luka w kulturze, i jak się okazało, Polacy byli spragnieni nowości. Oprócz lat 1957 i 1982 festiwal odbywał się co roku. Szybko zyskał uznanie światowej krytyki, chętnie przyjeżdżali do Warszawy kompozytorzy, wykonawcy i muzykolodzy zza "żelaznej kurtyny".

Repertuar

Nad repertuarem festiwalu czuwa specjalna komisja. Ogromną zaletą festiwalu jest jego otwartość i różnorodność. Przeczy tezom o hermetyczności muzyki współczesnej, a na koncerty coraz chętniej przychodzą młodzi ludzie, a zatem jest to impreza wciąż młoda i ciekawa mimo ponad 50-letniej historii.

W pierwszych latach na festiwalu można było usłyszeć utwory kompozytorów dawniejszych, jak Bela Bartok, Alban Berg czy Igor Strawiński, ale i współczesnych twórców awangardowych, jak Pierre Boulez czy John Cage. Udział w festiwalu pozwolił światu usłyszeć takich kompozytorów jak Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar. Do dziś organizatorzy festiwalu nie boją się eksperymentów i tej odwadze zawdzięczają prestiż "Warszawskiej Jesieni".

Warszawa festiwalowa

Ponieważ festiwal jest dynamiczny, potrzebuje przestrzeni, której dostarcza miasto. Koncerty odbywają się nie tylko w Filharmonii Narodowej, Akademii Muzycznej, Studiu Polskiego Radia, Teatrze Wielkim, ale także w warszawskich kościołach, a nawet halach sportowych i innych mniej typowych miejscach, jak np. Zamek Ujazdowski czy zabytkowa Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser".


Podstawowe dane emisji:

autorka projektu:M. Dąbrowska
ilość znaczków:1
wartość:3 zł
nakład:500.000
technika druku:offset
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:21 września 2007 r.
numer katalogowy:4181

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij