W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

Miasta polskie (17 - Chorzów)

2007.06.17. 22:55

Szanowni Państwo,
Seria filatelistyczna "Miasta polskie" ukazuje się od roku 2002 i dotychczas wydano w niej 16 znaczków.

Poczta Polska prezentuje kolejny znaczek z okazji 750-lecia istnienia Chorzowa. Akt z 24 czerwca 1257 r., wydany przez księcia opolskiego Władysława, zezwolił bożogrobcom (członkom Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie) na założenie wsi Chareu. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona przez chorzowian jako święto ich miasta.

Chorzów

Miasto położone jest nad rzeką Rawą, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Przez kilka stuleci Chorzów był wsią, zarządzaną przez władze klasztoru, aż do jego sekularyzacji przez władze zaboru pruskiego na pocz. XIX w. Rozwój okolicy wiąże się z odkryciem złóż węgla ok. 1780 r. przez ówczesnego proboszcza, ks. Ludwika Bojarskiego. W następnych latach wybudowano kopalnię i hutę w pobliżu Chorzowa. Najintensywniej rozwijała się okoliczna Królewska Huta, która prawa miejskie otrzymała w 1868 r. Dzisiejsze miasto powstało z przyłączenia do Królewskiej Huty w roku 1934 terenów osad: Nowe Hajduki, Wielkie Hajduki, Maciejkowice i Chorzów.

Przez lata dominował tu przemysł wydobywczy i metalurgiczny. Obecnie Chorzów jest ważnym centrum kulturalnym i sportowym. Mieści się tu największy obecnie w Polsce stadion, zwany narodowym. Atutem miasta jest też największy w Europie park miejski: Park Kultury i Wypoczynku z licznymi atrakcjami, takimi jak m.in. ogród zoologiczny, park etnograficzny, ośrodek wodno-rekreacyjny, kolejka linowa oraz kolejka wąskotorowa.

Co na znaczku?

Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika położone jest w jednym z najwyższych punktów miasta (320 m n.p.m.) na terenie Parku Kultury i Wypoczynku. To największe w Polsce planetarium połączone jest z obserwatorium astronomicznym. Istnieje od 1955 r. Prawie 400 osób może tu obejrzeć dzięki projektorowi rozmieszczenie ciał niebieskich na firmamencie w dowolnym momencie i miejscu na Ziemi. Jest tu też największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie, zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i sejsmologiczna.

Koperta FDC

Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC zaprezentowano charakterystyczne detale najstarszej w mieście poczty, której architektura stała się wizytówką Chorzowa. Budynek wzniesiono w XIX w. w stylu neogotyckim.

Datownik

Datownik stosowany w Urzędzie Pocztowym Chorzów 1 przedstawia herb miasta. Jedną połowę tarczy herbowej zajmuje wizerunek orła, a drugą - pół podwójnego krzyża, co jest pamiątką po założycielach osady, bożogrobcach.

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:M. Żyła - Kwiatkowska
ilość znaczków:1
wartość:3,55 zł
nakład:wielomilionowy powtarzalny
technika druku:rotograwiura
format znaczka:25,5 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 100 znaczków
data obiegu:15 czerwca 2007 r.
numer katalogowy:4171

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij