W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Fischer - Przegld Filatelistyczny
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Rok Stanisława Wyspiańskiego

2007.06.17. 22:44

Szanowni Państwo,
Stanisław Wyspiański (1869-1907) - wybitna indywidualność epoki Młodej Polski, wszechstronnie utalentowany artysta przełomu wieków, dramatopisarz, poeta, malarz, grafik, autor projektów mebli, tkanin, dekoracji wnętrz.

Oprócz sztuk plastycznych pasjonowała go historia, teatr, literatura... Wraz z Janem Matejką pracował nad nową polichromią kościoła Mariackiego w Krakowie, projektował monumentalne witraże i scenografie. Często nie znajdował zrozumienia dla swojej sztuki, gdyż nie ulegał modom. W jego twórczości wciąż obecna była Ojczyzna, patriotyzm, duma ale i krytyka współczesnych wad. Wielki twórca dramatów o tematyce narodowej "Wyzwolenie", "Warszawianka", "Noc listopadowa", "Wesele". Związany przede wszystkim z Krakowem, choć dużo podróżował po Europie, wielokrotnie przebywał w Paryżu. Zmarł przedwcześnie, w wieku 38 lat.

Znaczek i koperta FDC

Ulubioną techniką Wyspiańskiego były pastele, którymi stworzył liczne kameralne i wzruszające portrety rodziny, autoportrety, pejzaże krakowskie. Na nowym znaczku, wydanym przez Pocztę Polską w setną rocznicę śmierci artysty, znalazł się pastel "Helenka z wazonem i kwiatami" z 1902 r., a na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC "Portret własny z żoną" z 1904 r.

Żona artysty, Teodora, była prostą chłopką, podobnie jak żona Lucjana Rydla, którego wesele stało się kanwą dramatu Wyspiańskiego. Mimo różnicy społecznej i intelektualnej artysta bardzo kochał żonę - matkę trojga swoich dzieci.

Datownik

Datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 ma kształt palety malarskiej z inicjałami Wyspiańskiego, które umieszczał na swoich pracach.

Rośliny w twórczości Wyspiańskiego

Postać Wyspiańskiego i przykłady jego prac pojawiały się wielokrotnie na znaczkach Poczty Polskiej np. w seriach poświęconych polskiemu malarstwu, witrażom, dramatowi, natomiast w roku 1974 wydana została seria sześciu znaczków "Rośliny w twórczości Stanisława Wyspiańskiego". W ramach obchodów Roku Wyspiańskiego w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie otwarto wystawę "Zielnik " (jedną z kilku wystaw jubileuszowych) poświęconą właśnie roślinom, gdyż był to motyw bardzo ważny w sztuce Wyspiańskiego-malarza i grafika. Ich przedstawienia są pełne zarówno artyzmu jak i realizmu godnego botanika.

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:J. Wysocki
ilość znaczków:1
wartość:1.35 zł
nakład:1.000.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:18 maja 2007 r.
numer katalogowy:4163

źródło: Poczta Polska

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij przycisk OK

Więcej informacji >

Sonda

W ilu edycjach plebiscytu na najładniejsze znaczki brałeś już udział?

Wyniki sondy >

KZP.pl na Facebooku

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2019
Cp
2019
Do
2019
Er
2019
Ps
2019
Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij