W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Nowy miesięcznik
filatelistyczny
już dostępny!
Biuletyn Filatelistyczny Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Wyszukiwarka

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Biuletyn Kanał RSS Profil KZP na Twitterze Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki FDC Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne
Reklama
Nowe znaczki i całostki
Zaprzyjaźnione strony
Najnowsze roczniki
Zn
2023
Cp
2023
Do
2023
Er
2023
Ps
2023

Zn
2024
Cp
2024
Do
2024
Ps
2024
Zn
2025

PERFOMETRREKLAMA

EUROPA - 100 lat skautingu

2007.05.30. 14:35

Idea wspólnych emisji na terenie Europy ma już 51 lat. Poczta Polska bierze w nich udział od 1991 r.

Znaczki EUROPA

Od roku 2002 Stowarzyszenie Europejskich Publicznych Operatorów Pocztowych PostEurop organizuje konkurs na projekt znaczka na zadany temat. W tym roku jest to stulecie skautingu.

Nowy znaczek i koperta FDC

Ilustracje na znaczku i na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC przedstawiają chłopców w strojach skautów oraz w tle namioty obozu.

Datownik

W datowniku okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 użyte zostały symbole skautingu: lilijka, której elementy odpowiadają trzem rodzajom obowiązków skauta - wobec Boga, bliźnich i siebie samego. Gwiazdki oznaczają Prawo i Przyrzeczenie Skauta, a węzeł i okrąg symbolizują dążenie do doskonałości i wspólnotę.

Robert Baden-Powell (1857-1941), generał armii brytyjskiej, pomysłodawca i założyciel skautingu. W czasie obrony twierdzy Mafeking w południowej Afryce podczas wojny burskiej w 1899 roku po raz pierwszy zorganizował szkolenie chłopców na zwiadowców i łączników. Opisane przez niego w podręcznikach zasady stały się podstawą dla innych tego typu ruchów na całym świecie. Pierwszy obóz skautów został zorganizowany na wyspie Brownsea w 1907 r. i tę właśnie datę uznaje się za początek skautingu. Podczas I Jamboree* w Londynie w 1920 r. R. Baden-Powell otrzymał tytuł Naczelnego Skauta Świata.

* jamboree - międzynarodowe zloty skautów organizowane od 1920 r.

Skauting - idea tego ruchu młodzieżowego opiera się na uniwersalnych zasadach braterstwa, wzajemnej pomocy, odpowiedzialności i uczciwości. Ruch ten szybko rozprzestrzenił się z Anglii na inne kraje, m.in. na Polskę, gdzie dał on poczatek harcerstwu za sprawą Andrzeja Małkowskiego. Początkowo skauting był przeznaczony wyłącznie dla chłopców (Boy Scouts), ale już w 1910 powstała pierwsza organizacja skupiająca dziewczęta (Girl Guides). Obecnie największa jest WOSM - Światowa (Międzynarodowa) Organizacja Ruchu Skautowego (The World Organization of the Scout Movement) założona w 1920 r. Związek Harcerstwa Polskiego był jednym z współzałożycieli tej organizacji. Warto dodać, że nazwa "harcerstwo" odnosi się wyłącznie do polskiego ruchu. Andrzej Małkowski tłumaczył, że "harcerstwo to skauting plus niepodległość".

Podstawowe dane emisji:

autor projektu:A.Pękalski
ilość znaczków:1
wartość:3 zł
nakład:1.000.000 sztuk
technika druku:offset
format znaczka:43 x 31,25 mm
papier:fluorescencyjny
arkusze sprzedażne:po 20 znaczków
data obiegu:5 maja 2007 r.
numer katalogowy:4162

źródło: Poczta Polska

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij