W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.kzp.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Użytkownik, który nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji... Wyłącz ten komunikat
kzp
Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Menu główne strony

Katalogi Wiadomości Informator Ogłoszenia Kalendarz Sklepy Linki Kontakt Kanał RSS Profil KZP na Facebooku

Katalogi

Znaczki Całostki - kartki Całostki - koperty Całostki inne Datowniki okolicznościowe Erki okolicznościowe Poczty specjalne

Wyszukiwarka

Klasyka polskiego filmu

2002.08.13. 15:36

Aleksander Fredro (1793-1876) uważany jest za najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Jego komedie obyczajowe zajmują się głównie życiem codziennym szlachty galicyjskiej w I połowie XIX w.

Fredro był mistrzem portretu psychologicznego, kreował barwne i charakterystyczne typy sceniczne. Najwybitniejsze komedie napisał w pierwszym okresie twórczości, do 1835 r. Są to: Mąż i żona, Pan Jowialski, Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca, Zemsta, Dożywocie. Wszystkie te utwory stanowią klasykę teatru polskiego.

Aleksander Fredro pomysł "Zemsty" zaczerpnął z akt XVII-wiecznego procesu toczonego przez 30 lat przez Jana Skotnickiego i Piotra Firleja, właścicieli zamku w Odrzykoniu. W 1828 r. Odrzykoń stał się własnością Fredry (po ślubie z Zofią Skarbkową) i w ten sposób trafiły do rąk pisarza dokumenty dawnego konfliktu.

Fredrze nie chodziło jednak o odtworzenie XVII-wiecznej historii. W pierwszym zamyśle "Zemsta" miała być sztuką współczesną. W późniejszej redakcji akcja sztuki została cofnięta w czasie.

Tematem komedii, która powstała w latach 1832-33, jest spór o mur graniczny, a w zasadzie o zamek, do którego prawo roszczą sobie Cześnik i Rejent.

W utworze nakreślono doskonały portret Polaków. Fredro stworzył galerię szlacheckich bohaterów, będących reprezentantami różnych formacji kulturowych. Są zarówno postaci z czasów saskich (Cześnik, Dyndalski, Rejent) jak i typowe sylwetki epoki stanisławowskiej (Papkin).

Na podstawie powieści powstało wiele niezapomnianych filmów i utworów teatralnych.

W tym roku będziemy mogli podziwiać kolejną ekranizację Zemsty, tym razem w reżyserii Andrzeja Wajdy. Uroczysta premiera filmu odbędzie się 30 września w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Z tej okazji Poczta Polska wprowadzi do obiegu sześć znaczków pocztowych - każdy o nominale 1,10 zł. Przy projektowaniu znaczków wykorzystano fotosy z filmu. Cała seria ukaże się w formie ozdobnego arkusika wydawniczego.

Na poszczególnych znaczkach zaprezentowano w kolejności następujące postacie i wydarzenia:

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będą w sprzedaży trzy rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzonych datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Kliknij aby powiększyć
(kliknij aby powiększyć)

Podstawowe dane emisji:

projektant:Maciej Buszewicz
(fotografie: Piotr Bujnowicz)
ilość znaczków:6
wartości:6 x 1,10zł
nakład:po 1,2 mln
technika druku:offset
format znaczków:43x31,25mm
papier:fluorescencyjny
forma sprzedaży:blok
data obiegu:2002.09.12.

źródło: Poczta Polska

Nowe znaczki i całostki

Reklama

Zaprzyjaźnione strony

Biuletyn filatelistyczny

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje filatelistyczne, wpisz poniżej swój adres e-mail, kliknij przycisk OK i potwierdź na następnej stronie

Więcej informacji >

Najnowsze roczniki w katalogu

Zn
2020
Cp
2020
Do
2020
Er
2020
Ps
2020
Zn
2021
Cp
2021
Do
2021
Er
2021
Ps
2021
Zn
2022
Cp
2022

KZP.pl na Facebooku

Informacje

Opracowanie strony, szata graficzna, kod HTML, skrypty PHP i JavaScript, style CSS: Marek Jedziniak.

Wykorzystanie jakichkolwiek materiałów z tej strony możliwe tylko za zgodą autora serwisu.

Wydrukowano z serwisu k@talog znaków pocztowych www.kzp.pl
zamknij